Zencefil Balgam Söktürücü

Zencefil Balgam Söktürücü

Zencefil Balgam Söktürücü, Geçmiş yıllardan itibaren kullanılan zencefil taze olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda kurutularak da oldukça yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Kökeni Güneydoğu Asya' ya dayanan zencefil bitkisi yemeklerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda bazı bölgelerde turşu olarak ve solunum yolları üzerinde olumlu etkileri sayesinde doğal balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan uçucu yağlar ile beraber faydalı vitaminler sayesinde iyi bir besin kaynağı olan zencefil, B3, B6, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Aynı zamanda bileşiminde bulunan leysin, valin, triptofan, fenilalanin gibi amino asitler sayesinde birçok özelliğe sahip olan zencefil balgam söktürücü özelliği sayesinde son yıllarda oldukça sık tercih edilen bir bitki olmuştur. Bu özelliği sayesinde aynı zamanda ilaç sektöründe de kullanılan zencefil balgam söktürücü etkisi dışında solunum yolları, hazımsızlık, iltihap, ağrı, bulantı üzerinde olumlu etkileri ve bağışıklık sistemine olan faydaları bakımından oldukça sağlıklı bir bitkidir.


Zencefil balgam söktürücü etkisi, özellikle de kış aylarında gelişen gribal enfeksiyonlar ve bronşit gibi rahatsızlıklar zararlı maddelerin atılması ile görevli olan karaciğer organında balgam oluşmasına neden olur. Bazı durumlarda bu durum öyle ilerler ki birçok alınacak tedbire rağmen düzelmez. Kişiyi oldukça rahatsız eden bu durumda zencefil balgam söktürücü etkisi ve hiçbir yan etkisi olmaması bakımından tercih edeceğiniz doğal bir yöntem olarak imdadınıza yetişebilir.

Zencefil balgam söktürücü kür, özellikle de küçük çocukları oldukça rahatsız eden ve bazı durumlarda uyku uyumasını bile engel olan balgam problemi, bağışıklık sisteminin iyice düştüğü durumlarda ise daha da inatçı hale gelerek çocuklarla beraber aynı zamanda yetişkinlerin de huzursuz olmasına neden olur. Bu durumda hazırlayacağınız zencefil balgam söktürücü kür sayesinde göğsün yumuşaması sağlanır ve dolayısıyla balgam problemi zamanla ortadan kalkar. Zencefil balgam söktürücü kürü hazırlamak için 1 su bardağı ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı bal ve yarım limon suyunu sıkın. Daha sonra ılık olacak bu karışımı içtiğinizde solunum yollarından kaynaklanan balgam problemi büyük bir oranda bu doğal yöntem sayesinde tedavi edilmiş olur. Bu kürü haftada 2-3 gün peş peşe şikayetleriniz bitene kadar uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda zencefilin balgam söktürücü özelliğinden faydalanmak için zencefil kökünü bir su bardağı ılık suyun içerisine ilave edip biraz bekletildikten sonra tüketebilirsiniz. Oldukça sağlayan bu yöntem de balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Benzer Konular

Zencefil Balgam Söktürücü Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...