Doğal Balgam Sökücü

Doğal Balgam Sökücü

Doğal balgam sökücü ile boğazda rahatsızlık veren durumları ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yöntemler çeşitli unsurların neden olduğu balgamdan kurtulmak mümkündür. Balgam solunum yollarında öksürük ile atılmakta olan bir vücut salgısıdır. Akciğerler içerisinde oluşmakta olan balgamın içerisinde bakteri kolonileri, toz tanecikleri ve akyuvarlar bulunmaktadır. Bu tür sıvılar genellikle hastalık habercisi olmaktadır. Bazı durumlarda ise vücutta meydana gelmiş olan hastalıkların yan etkisi olarak kendini gösterebilmektedir. Balgamın çoğalmasına neden olan bir çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların en başında sigara kullanımı ve alkol kullanımı gelmektedir. Bunun yanı sıra kapalı ortamlar ve havanın kirli olduğu bölgelerde uzun süre durmak balgam oluşumunu tetiklemektedir. Vücuttan atılması oldukça zor olan bu sıvının bazı bitkisel yöntemlerle dışarı atılması kolay bir hal alır.

Doğal balgam sökücü bitkiler

Bal: Arıların çeşitli çiçeklerden almış olduğu polenler vücuda etki edebilecek bir çok hastalığa karşı oldukça faydalıdır. İçerisinde bulanan çeşitli çiçek özleri sayesinde balgam gibi rahatsızlık verici vücut salgılarının dışarı atılmasını kolaylaştırır. Öksürüğün kesilmesini ve balgamın dağılmasını sağlayan bal boğazı rahatlatma için de kullanılabilmektedir. 

Hazırlanışı: Bir su bardağının içerisine ılık su konulur ve üzerine bir yemek kaşığı bal eklenir. İyi bir şekilde karıştırılan karışım içilmeye hazır bir haldedir. Bu karışımın gündü üç kez içilmesi balgamın daha hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar. Ayrıca balın içerisine bir kaşık karabiber atılması da balgamın dışarı atılmasına fayda sağlamaktadır. 

Limon: Doğal balgam sökücü türler arasında bulunan limon suyu balgamın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler vücudun hastalıklara karşı güçlü bir yapı kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

Hazırlanışı: Orta büyüklükteki limonun kalın bir şekilde kesilmesi gereklidir. Dilimler haline getirilen limonu üzerine bir miktar tuz eklenir. Bazı kişiler limonun üzerine tuz ve karabiberde eklemektedir. Her iki yöntemde oldukça faydalıdır. Bu işlemler bittikten sonra limon emilir. Günde üç kere bu uygulamanın yapılması balgamın çok hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlamaktadır.

Zencefil: Bu bitki öksürük için oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı içinde oldukça faydalı olan zencefil balgamın dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Hazırlanışı: Zencefil kökü rendelenir ve suyu sıkılır. Daha sonra bir çay bardağı içerisine ılık su konulur ve üzerine bir kaşık zencefil ilave edilir. Bu karışımın içerisine balda konulabilir. Bal boğazın yumuşamasını kolaylaştırmak için oldukça önemlidir. Bu uygulamanın günde iki defa yapılması balgamın hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar.

Biber ve zerdeçal: Doğal balgam sökücü bitkiler arasında bulunan bu bitkiler birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. 

Hazırlanışı: Öncelikle bir su bardağına sıcak süt eklenir. Üzerine bir çay kaşığı biber tozu eklendikten sonra iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Karıştırma sırasında üzerine zerdeçal eklenir ve içilir. Bu karışım balgamın dağılması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Soğuk algınlığı içinde rahatlıkla kullanılabilen bu bitki mükemmel bir şifa ilacıdır. Bu uygulamanın günde bir defa akşam saatlerinde yapılması gerekmektedir. 

Üzüm: Üzümün vücuda vermiş olduğu bir çok fayda bulunmaktadır. Balgamın hızlı bir şeklide dışarı atılmasını sağlayan üzüm  bir çok kişi tarafından balgam söktürmek için kullanılmaktadır. Akciğerlerinde yatışmasına fayda sağlayan bu besin doğal bir balgam sökücü olarak bilinmektedir.

Hazırlanışı: Bir su bardağı içerisine üzüm suyunun konulması ve üzerine bir yemek kaşığı bal eklenmesi balgamın hızlı bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlayacaktır.

Soğan: İçerisinde bulunan yüksek miktarda ki inflamatuar ve anti bakteriyel özellikler sayesinde balgamın sökülmesine yardımcı olmaktadır. 

Hazırlanışı: Öncelikle soğanın ince bir şekilde kıyılması gereklidir. Daha sonra kıyılan soğan yarım saat kadar bekletildikten sonra suyunun sıkılıp içilmesi gerekmektedir. Bu uygulamanın bir hafta boyunca günde bir kere yapılaması balgamın dışarı atılmasını kolaylaştıracaktır. 

Benzer Konular

Doğal Balgam Sökücü Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...