Patlıcanlı Türlü

Patlıcanlı Türlü

Patlıcanlı türlü; İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında yapılabilinecek en lezzetli yemeklerden biridir türlü yemeği. Türlü denildiğinde ilk aklımıza gelen sebzelerin başında patlıcan gelmektedir. Türlü bir çok sebzenin birleşimiyle ortaya çıkan bir yemektir ve oldukça lezzetlidir. Üstelik haftanın belirli günlerinde yemeklerde kullandığımız sebzelerden muhakkak birkaç tane artmaktadır bu sebzeleri değerlendirmek içinde iyi bir alternatiftir türlü. Türlü yemeğinin besin değeri oldukça yüksektir. Sebzelerin içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlendiği gibi sindirimi de kolaylaştırır. Patlıcanlı türlü hazırlarken zeytinyağı veya etli yapabiliriz. Ayrıca sebze yemekleri yaz aylarında et yemeklerine veya hamur işlerine göre çok daha hafif bir yemeklerdir. Patlıcanlı türlü en güzel ve en lezzetli şekli güveçte pişmektedir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Patlıcanlı türlü yaparken en çok dikkat etmemiz gereken nokta sebzelerin en zor ve en kolay pişeni sırayla tencereye eklemektir. Sık sık pişirdiğim için patlıcanlı türlünün bütün püf noktalarını çözdüğümü düşünüyorum ve tarifi sizlerle paylaşıyorum. Dilerseniz deneyerek bu enfes lezzeti sizde sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. 


Patlıcanlı türlü için gerekli malzemeler;
 • 150 gram kuzu kuş başı,
 • 4 adet patlıcan,
 • 1 kase temizlenip kırılmış taze fasulye,
 • 2 adet patates,
 • 2-3 adet sivri biber,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 5-6 diş sarımsak,
 • 2 adet domates,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 yemek kaşığı biber salçası,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
Hazırlanışı; Patlıcanlı türlü yapmak için ilk olarak patlıcanları çizgili soyup küp doğruyoruz. Eğer patlıcanları soyarken ellerinizi karartıyorsa bir miktar tuz atıp patlıcanları fazla ezmeden ovuyoruz. Daha sonra patlıcanları tuzlu suya koyup bekletiyoruz. Daha sonra türlüyü pişireceğimiz tencerenin içerisine kuşbaşı etleri ekleyip kavuruyoruz. Etler sulanıp suyunu çekince zeytinyağı ekliyoruz. Ardından kuru soğanı küp doğruyoruz ve tencereye ekliyoruz. Daha sonra biber ve domates salçasını ekleyip salçaların çiğ kokusu gidinceye kadar kavuruyoruz. Ardından yıkayıp ayıkladığımız taze fasulyeleri dilediğimiz büyüklükte doğrayıp tencereye ekliyoruz. 

Domatesin kabuğunu soyup doğradıktan sonra fasulyenin üzerine ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra tencerenin ağzını kapatıp kısık ateşte taze fasulyenin bir müddet kavrulmasını sağlıyoruz. Daha sonra tuzlu suda beklettiğimiz patlıcanları bol suda durulayıp avucumuzda suyunu sıkıp tencereye ekliyoruz. Daha sonra iri doğradığımız sivri biberleri ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra küp doğradığımız patatesleri ekliyoruz. Daha sonra ayırdığımız bir adet domatesinde kabuklarını soyup iri iri doğruyoruz ve kabuğunu soyduğumuz sarımsaklarla birlikte tencereye ekliyoruz. Bütün malzemeleri karıştırıp kavururken tuz ve pul biberi ekliyoruz. Bir müddet bu şekilde kavurup üzerine sebzelerin üzerini geçmeyecek şekilde su ilave edip tencerenin ağzını kapatıyoruz. Bu şekilde sebzeler pişinceye kadar bekleyip ocaktan indiriyoruz. Patlıcanlı türlüyü ocaktan indirip bir müddet dinlendirip sıcak olarak servis yapabiliriz. Afiyet olsun. 

Benzer Konular

Patlıcanlı Türlü Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...