Goji Berry

Goji Berry

Goji Berry, çalı formundaki bir bitkinin şifalı özellikleriyle son zamanlarda hayli gözde olan meyvesine verilen addır. Tibet'in tarihinde 1700 yıllık bir geçmişi olan bu lezzetli meyvenin, tadı pek yabancı gelmez. Yabanmersini ve kirazı andıran sulu ve tatlı bir lezzeti vardır. Ebatları küçük olan Goji Berry, anavatanı olan Asya'da mutluluk meyvesi olarak tanınır. Meyvelerin kurusu, tazesi, sapları, posası, bitkinin yaprakları kısacası her şeyi bir şifa kaynağı olarak kullanılır. Goji Berry bazı bölgelerde halk arasında evlilik şarabı, Himalaya gojisi, Tibet gojisi gibi farklı isimler almıştır. Goji Berry tüketmeniz için sayısız sebebiniz vardır. Sağlığınız için faydalı olan bu lezzetli meyvelerin her an tazesini olmasa da, kurusunu bulabilirsiniz.


Goji Berry neden tüketilmeli, faydaları nelerdir?

Goji Berry ömrünüzü uzatmaya yardımcı olur: Serbeste radikaller vücuttaki hücrelere saldırdıkları için, yaşlanma süreci daha hızlı olur. Goji Berry meyvesi uzun yaşam meyvesi olarak, antioksidanlar ve polisakkaritler açısından zengin içeriğiyle yaşlanmayı geciktirici etki yapar.

Dayanıklılığın artması ve enerji için Goji Berry tüketin: Goji Berry egzersiz toleransını, dayanıklılığı, gücü arttırıcı bir meyvedir. Özellikle hastalıklardan sonraki iyileşme sürecinde ortaya çıkan halsizliğin giderilmesine yardımcı olur.

Daha genç bir görünüm için Goji Berry tüketilmeli: Büyüme hormonu hipofiz bezinden salgılanır. Goji Berry bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayarak, güçlü bir hafızaya neden olur. Uyku düzensizliklerini, vücudunuzdaki yağ miktarını azaltarak, cinsel isteği düzenler. Bu etkiler genç görünmeye de yardımcı olur.

Goji Berry kan basıncını düşürür: Toplumda yetişkinlerin çoğunu etkileyen yüksek tansiyon, Goji Berry sayesinde kontrol altına alınabilir. Bu etki felç olasılığını azaltır, kalp krizi riskini düşürür. Bu etkileri Goji Berry içeriğindeki polisakkaritler gösterir.

Goji Berry kanserden koruyucudur: Goji Berry kanserden korunmanızı sağlayan Germanium maddesi içeren tek bitki özelliğine sahiptir. Vücudunuzda kanseri önleyecek genetik değişimlerde, polisakkaritler ve antioksidanlar yardımıyla olur. Özellikle karaciğer kanserinden koruyucu etkisiyle bu meyveyi tüketmelisiniz. Tümörlerin vücutta büyümesine engel olur, kemoterapi ve radyoterapinin olumsuz etkilerini azaltır.

Kanda kolesterol seviyesi Goji Berry sayesinde dengelenir: Beta sitosterol maddesini içeren Goji Bery, kolesterol seviyesini düşürür. Antioksidanlar sayesinde kolesterol oksidasyonuna engel olur, damar içi plak oluşumunu önler. Flavanoidler atardamarların elastik bir yapıda olmasını sağladığı gibi, tıkanmasını da önler.

Kan şekerinin dengelenmesinde Goji Berry tüketilmelidir: Diyabet hastalarında kan şekerini ve insülini dengeleyici olan Goji Berry, aynı zamanda betain içeriğiyle damar sorunlarını giderir, karaciğer yağlanmasına engel olur. İçerdiği serebrozid karaciğer hücrelerinin korunmasını sağlar.

Cinsel performansı arttırmak için Goji Berry: Bu şifalı meyve kandaki testosteron oranını yükseltir. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücün artmasına yardımcı olur.

Zayıflamak isteyenlere Goji Berry: Polisakkaritler sayesinde tüketilen yiyeceklerin vücutta yağa dönüşmesine engel olan Goji Berry, besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Kilo fazlasından yakınanlar bu meyveyi tüketebilir.

Baş ağrısı ve görme sorunları için Goji Berry tüketin: Baş ağrısı ve sersemlik Çin Tıbbına göre yaşam hissi (Yin) ile fonksiyon (Yang) yetersizliği yüzünden oluşmaktadır. Bu dengenin kurulması için Goji Berry önerilmektedir. Görme sorunları içinde meyvenin inanılmaz faydası vardır. Görüş kalitesi loş ışıkta bile yükselir. Ayrıca içerdiği antioksidanlardan karotenoidler ise, katarakt oluşmasına engel olur.

Uyku kalitesi ve düzeni için: Uykusuzluk yani insomnia tedavisinde uzmanlar Goji Berry tüketilmesini öneriyorlar. Bu aynı zamanda uyku kalitesini de düzeltir.

Güçlü bir kalp için Goji Berry: Kalbin çalışmasını, kan basıncını ayarlayıcı etkisi olan cyperone maddesi Goji meyvesinde bulunmaktadır. Bunun dışında kalp damarlarındaki dayanıklılığı sağlayan anthocyanin maddesi de Goji meyvesinin önemli bir içeriğidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için: Serbest radikallerden olan süper oksit, hastalıkların oluşmasını ve ilerlemesini sağlar. Bunun etkisizleştirilmesi süper oksit dismutaz enzimle olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu enzimin miktarı azalır. Eğer Goji Berry tüketilirse, enzimlerin % 40 oranında artması sağlanabilir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklardan korunma mümkün olur. Ayrıca Goji lenfosit miktarının artmasını sağlar.

Doğurganlığın artmasını, sabah bulantılarının önlenmesini sağlar: Goji Berry kadında ve erkekte kısırlığı önleyerek, doğurganlığı arttırır. Özellikle hamileliğin ilk dönemindeki sabah bulantılarını azaltır.

Benzer Konular

Goji Berry Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...