Goji Berry Zararları

Goji Berry Zararları

Goji berry zararları, genellikle insanlar tarafından çok bilinmeyen durumlardır. çünkü bu bitki direk olarak insanlar tarafından faydaları amacıyla tüketilmektedir. Genellikle insanlar tarafından faydaları nedeniyle sevilen bu bitki, çok büyük faydalar göstermektedir. Ancak belirtmek isterim ki bu bitki bazen çok ciddi zararlara neden olabilmektedir. Özellikle goji berry, bir bitki olduğu için birçok kişi bu bitkinin zararlarını bilmemektedir. Göji berry, içerisindeki vitaminler ve mineraller nedeniyle birçok sağlık sorunu üzerinde olumlu etkilere neden olduğu gibi birçok doktorun da olumlu bir şekilde bu bitkiyi değerlendirmesine neden olmaktadır. Fakat en küçük yanlış kullanımlarda bile ciddi zararlara neden olmaktadır. Özellikle özel gruplarda yer alan insanlar için ciddi olarak zararlar meydana gelebileceği için kesinlikle bu bitki kullanılmadan öncelikle doktorla görüşmesi gerekmektedir. Bu şekilde bitkiden daha gönül rahatlığıyla faydalanılabilir. Goji berry bitkisi, günümüzde ülkemiz içerisinde  yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Bu nedenle insanların daha yeni bu bitkiyi tanıdıklarını söyleyebiliriz. Bitkinin kullanımının bilinmemesi nedeniyle goji berry zararları ile olumsuz bir şekilde etkilenmemek için direk olarak  bilgi edinerek bu bitki kullanılmalıdır. 


Goji berry ne gibi zararlara neden olabilmektedir?

Yaşlılık: Yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu bitki direk olarak farklı yan etkilere neden olarak kimi zaman sindirim sorunlarına kimi zaman ise direk olarak mide bulantısı gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişide goji berry biraz daha az tüketilebilir. 
Diyabet ilaçlarıyla etkileşimi: Diyabet hastası olan insanlar günün belli saatlerinde belli ilaçları kullanmaktadır. Bu ilaçlar her ne kadar tıbbi bir ilaç bile olsa bu bitkiyle birlikte kullanımda ya da bitki sonrasında kullanım durumunda direk olarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle mide bulantısı ve kusma olarak insanlarda etkiler göstermektedir. Eğer herhangi bir diyabet sorununuz varsa kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz. 
Hipertansiyon: Goji berry bitkisi direk olarak insanlarda aşırı kullanım sonucunda tansiyonun aniden yükselmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle günlük olarak belli bir miktarın sonrasında tüketim durdurulmalıdır. Aksi durumlarda tansiyon sorunlarından siz de olumsuz olarak etkilenebilirsiniz. 
Uyku problemleri: Goji berry meyvesi, kesinlikle gündüz vakitlerinde kullanılmalıdır. Çünkü goji berry zararları arasında en önemli etkilerinden biri de insanlarda uyku problemlerine neden olmasıdır. Uyku problemlerine neden olacağı için sabahları uykudan uyandıktan sonra kullanım yapılması çok daha iyi olacaktır. 
Enerji: Aslında birçok zaman bu etkisi fayda olarak görülmektedir. Ancak goji berry zararları arasında aşırı enerji vermesi de söylenebilmektedir. Bitkinin aşırı bir şekilde tüketilmesi aşırı enerjiye neden olarak direk düzeninizi olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle kesinlikle goji berry belli seviyelerde tüketilmelidir. 
Kan akış hızı: Kanın sulanmasına neden olarak direk olarak kan akış hızı artacaktır. Bu durum direk olarak kalbin çalışma düzeninde de değişikliğe neden olur.  Ancak bu zararı daha çok aşırı kullanım kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşlı insanlar bu zarardan dolayı aşırı olarak tüketmemelidir. 
Baş dönmesi: Goji berry zararları arasında yer alan ve özellikle aşırı tüketildiğinde ya da goji berry çayının aşırı tüketilmesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Baş dönmesi sorunu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle önemli olan baş dönmesi durumunda istirahat edilmesidir. 
Hamilelik: Hamile olan insanlarda goji berry bitkisi hem bebek için hem de anne için ciddi olarak sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle hamile olan insanların bu şekilde bitkileri tüketmesi sağlıklı olmayacaktır. Öncelikle doktor onayı alınması çok daha iyi olacaktır.

Benzer Konular

Goji Berry Zararları Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...