Goji Berry Kullanımı

Goji Berry Kullanımı

Goji Berry Kullanımı; Goji Berry Çin'de doğal olarak yetişen küçük küçük meyveleri olan çalı formunda bir bitkidir. Diğer ismi kurt üzümü, Goji çileği besin değeri en yüksek olan meyveler arasındadır. Soymadan rahatlıkla yenebilecek olan Goji Berry de biftekten daha çok demir bulunmaktadır. Yaban mersini ve kiraza benzemekte olan tadı ile çok faydalı olan Goji Berry kullanan kişiler çoktur. 100 gram yaş Goji Berry meyvesi yaklaşık olarak 83 kaloridir. 1 tepeleme tatlı kaşığı kuru Goji Berry meyvesi 15-16 kaloridir. Vücutta en hızlı yağ yakan bir meyve olduğu için özellikle diyet yapan kişilerin çok sevdiği meyveler arasında yerini almıştır.


Goji Berry Kullanımının Faydaları; 

Goji çileğinde portakaldan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. O kadar hafiftir ki günlük kullanım miktarı 30 gr yenebilmektedir. Bu meyveler kemik ve bağların güçlendirilmesi, yağların hızlı yakılması için büyüme hormonunu üretir. Ayrıca selülit ile savaşmaya yardımcı olur. Goji berry A vitamini, B vitamini ve  içerdiği antioksidanlar sayesinde stresin etkilerini de azalttığı bilinmektedir. Kolestrol, yüksek kan basıncında, kan şekerini düzenlemede, ileri yaşlarda göz hastalıklarında, kanser hastalıklarında, cildin güneş görmekten engellenmesinde, zihinsel rahatlık, uyku kalitesini düzenlemede, mutluluk hormonlarını artırmada, kan temizlemede, iyileşme hızını artırmada, cinsel istek ve gücü düzenlemede,vücuda daha genç ve dinamik görünüm sağlamakta daha saymakla bitmeyen şifalar ötesi bir meyvedir. diyebiliriz. Herkesin bu şifalı meyveden kendisini mahrum bırakmaması gerektiği söylemek daha doğru olacaktır.

Goji Berry  Fiyatı

Goji berry meyvesini piyasada kilosunu 60 liradan satılan Goji Berr'yi evde saksıda dahi yetiştirebilirsiniz. Çin de yetiştirilen Goji Berry meyvesi artık son yıllarda Türkiye'de de yetişmektedir. Tibetlilerin yüzlerce yıl Goji Berry den yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandıklarını bilinmektedir.

Goji Berry Kullanımı; Havuçtan daha fazla beta bulunan Goji beryy dengeli bir biçimde kullanmak çok önemlidir. Zaten bütün besinlerde dengeli  ve ölçülü kullanım sağlandığı zaman faydalı olduğunu bilmek gerekir. Goji Berry'yi yaş olarak çiğneyebilir, çayını içebilir, çorbasını yapabilirsiniz. Salatasını, kekini, müslisini, kurabiyesini yapıp kullanabilirsiniz. Fakat Goji Berry tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü; bazı ilaçlarla etkileşimi olabilir. Eğer kan sulandırıcı coraspirin gibi ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca diyabet ve kan basıncı ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalı ondan sonra kullanıma başlanmalıdır. Sonuç olarak şunu diyebiliriz her meyve ve besin gibi goji berryi tek başına kullanarak mucize beklenmesi yanlış olur. 

Benzer Konular

Goji Berry Kullanımı Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...