Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli; Çin'de 2000 yıldır bilinen Goji berri, içerdiği 18 amino asit, 21 mineral, antioksidanlar, A,B2 ve C vitaminleri ile  besin değeri en yüksek gıdalardan biri olarak son yıllarda tüm dünyada öneriliyor. Bazı çalışmalar goji berinin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkili olduğunu, kardiyovasküler sistemi düzenlediğini söylerken, 1994 yılında immünterapi gören 79 hasta üzerinde Çin'de yapılan bir çalışma ise goji berinin kanseri gerilettiğini ortaya çıkarmıştır. Serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltan goji berinin hangi bileşiklerinin kanser üzerinde etki ettiği tam olarak bulunamamıştır. 


Goji Berrynin Faydasına Göre tüketim Oranı,

Diyabetten, zayıflamaya kadar birçok farklı alanda önerilen goji beri kullanım amacına göre farklı miktarlarda tüketilebilir. Örneğin Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyen ve insülin seviyesini normale çeviren goji berinin şeker krizleri sırasında ve sadece 1 tane yenmesi öneriliyor.. İlaç kullanırken daha fazla goji beri yemek isteyen diyabet hastasının ise doktoruna danışması gerekiyor. 

Son yıllarda vitamin değerleri açısından zengin olması ve en düşük glisemik endeksli gıdalar arasında sayılması nedeni ile kilo vermek isteyen kişiler de goji beri içeren diyetlere yöneliyor. Glisemik endeks değeri 29 olan goji beri yağların da yakılmasını sağlayarak kilo verme sürecine katkı sağlıyor. Burda günlük tüketim miktarını belirleyen ise uygulanan diyetin türü. Bazı diyetler öğün aralarında açlık hissini bastırmak için birkaç tane goji beri tüketilmesini önerirken bazı diyetlerde ise direk salatanın ya da yoğurdun içine katılan goji beri günde sadece bir defa ve bir avuç tüketiliyor. 

Cilt sağlığı ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmak için ise yetişkin bir kişiye önerilen miktar ise, günlük 50 gram civarındadır. Bu da yaklaşık olarak iki çorba kaşığı goji beriye tekabül ediyor. Günlük olarak iki çorba kaşığı goji beri tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olur. 10 gün boyunca düzenli tüketildiğinde ciltte canlılık, kan değerlerinde iyileşme, dinçlik görülür. Strese bağlı ortaya çıkan aksiyete, iktidarsızlık, depresyon gibi hastalıklarda 1 ay içinde iyileşme görülür.  

Goji beri gün içinde aşırı tüketilirse ne olur, zararları nelerdir; Gün içerisinde 50 gramın üzerinde goji beri tüketmek bağırsak sistemi hassas olan kişilerde ishale neden olmaktadır. Birden aşırı miktarlarda tüketilmesi alerjik reaksiyonlara neden olabilir, kaşıntı, kızarıklık gibi istenmeyen etkileri olabilir. Özellikle vücuda fazla C vitamini yüklemesi uyku bozukluklarına yol açarak mide asidinde artışa neden olur. Bir gün içinde çok fazla goji beri tüketmek aynı gün içinde herhangi bir yan etki göstermese bile ilerleyen günlerde iştahsızlık yaparak, mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet verir. Vücudun kaldırabileceğinden fazla vitamin ve mineral tüketimi karaciğeri yorar. Günde 2 kaşıktan fazla tüketilen goji beri halsizliğe neden olabilir.

Benzer Konular

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...