Goji Berry Çileği

Goji Berry Çileği

Goji berry çileği, Artık hemen hemen tüm aktarlarda goji berry çileği kolayca bulunabilmektedir. Şu anda goji berry çileğinin doğal yaş hali ile henüz Türkiye'de satışı yapılmamaktadır. Kurutulmuş hali ile bulabilirsiniz. Kurt çileği yada kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Goji berry çileği orijinal hali ile Çin'de daha kolay bulunabilmektedir. Nasıl ki bizde karabiber vazgeçilmez bir baharatsa Çinliler de goji berry çileğini özellikle pirinçle yapılan yemeklerde ve çorbalarda sıkça kullanmaktadırlar. Ve en önemlisi de doğal hali ile tüketme imkanına sahipler. Goji berry çileği Çin'de sağlık ve mutluluğun bir simgesidir. Goji berry tatlı bir besin olduğundan dolayı bunun baharat olarak bizim kültürümüzde kullanılması pek olası değil. Ancak kurutulmuş bir meyve olarak tüketilebilmektedir.

Goji berry çileği nedir, nasıl tüketilmelidir?

Goji berry çileği şayet hiç görmediyseniz şekil itibari ile bizim alıç meyvemize oldukça benzemektedir. Meyveler kurutulmadan önce parlak turuncu ve kırmızı renktedir. Ve goji berry çileğinin kurutulmuş hali siyah kuru üzüme benzemektedir. Tat olarak ise kiraza benzemektedir. Taze hali ile oldukça sulu ve tatlı bir meyvedir.

Çin, Amerika ve Asya ülkelerinde uzun yıllardır ilaç yapımında bir şifa kaynağı olarak kullanılan goji berry çileği bizim ülkemizde henüz 2 yıldır bilinen ve tüketilmeye başlanan bir meyvedir. Bizim ülkemizde ise tamamen zayıflamaya yönelik bir tüketim şekline hizmet etmektedir. Çoğu kimse şifalı faydalarından haberdar değildir.

Goji berry çileği; 18 adet amino asit, 20 adet zengin içerikli mineral, 5 adet te önemli vitamin içeren sağlıklı bir meyvedir. Bunlardan en önemlileri, çinko, demiri bakır, fosfor ve kalsiyumdur. Vitamin olarak ise özellikle yüksek oranda C vitamini, B vitaminleri ve E vitaminidir. Goji berry E vitamini içeriği ile serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanma etkilerini geciktiren son derece doğal bir anti oksidan olma özelliği gösterir.

Çinlilerin goji berry çileğine bu kadar değer vermelerinin nedeni, kan dolaşımını artırması, epidermisi onarması ve canlandırması, bağışıklığa yüksek oranda katkı sağlaması, görme yeteneğini güçlendirmesi, karaciğeri koruması ve cinsel gücü artırması nedeni iledir.    

Yüksek oranda diyet lifleri içeren goji berry çileği, günlük tüketimde belli bir miktarı aşmadan kullanılmalıdır. Fayda sağlayıcı etkisi ise düzenli kullanımda ortaya çıkmaktadır. Yetişkin bir birey için günlük 1 avuç goji berry çileği tüketimi yeterlidir. Diyabet hastalarının ve kan inceltici ilaç kullanan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken bir besindir.

Goji berry çileği ülkemizde yetişmediğinden ve yurt dışından ithal edildiğinden dolayı çok emin olduğunuz yerlerden temin etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü, goji berry çilekleri hassas olduklarından dolayı ısı, hava koşulları, nemli ortam gibi durumlarda etkili özelliklerini hemen kaybeden meyvelerdir. Mutlaka vakumlu poşetlerde olanlarından temin ederek poşeti açtığınızda hava almayacak şekilde saklamanız gerekir. Açık  olarak satılan goji berry çilekleri hiç bir işinize yaramayacaktır. 

Benzer Konular

Goji Berry Çileği Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...