Goji Berry Ağacı

Goji Berry Ağacı

Goji Berry Ağacı: Ülkemizde ismi kurt üzümü olarak bilinen, 6000 yıllık tarihçesiyle ''Dertlere deva, hastalara şifa'' deyiminin hemen hemen tam karşılığı gibidir. Anavatanı Tibet olan  kurt üzümü yada mutluluk meyvesi olarak bilinen Goji Beryy,  mükemmel bir antioksidandır. Rengi, tadı kiraz ve yaban mersinine benzer. Görünümü iyi tanıdığımız kuşburnu gibidir. 


Goji Berry ağacı, 700 yıldır Tibet' de üretilmektedir. Goji Beryy'nin hafif kumlu, killi toprakta yetiştirmek daha verimli olur. Boyu 3 metre çalı görünümündedir.  Son yıllarda,  nemli ortamın  yetişmesine  elverişli  oluşundan dolayı, ülkemizin Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Diğer bir çok illerimizde de yetiştirilmeye devam edilmektedir. Güneşli ve nemli ortamlarda saksılarda bile yetişir. Goji Berry'nin oldukça fazla çeşidi vardır ancak, ülkemizde yetiştirilen ve üretimi yapılan cinsler fazla değildir. Gelişimini tamamlamış bir Goji Berry ağacı, 8 kg meyve verir. Bu fidan ikinci yılında kapasitesinin %25 ini, üçüncü yılında ise 2-3 katı meyve verir. 

Goji Beryy Ağacı: Tıp ve alternatif tıp alanlarında kullanılır. Çin'de uzun yıllardır kullanılmaktadır. Şifa deposu olarak dikkati çeken bu meyve, içerisindeki kanser önleyici önemli madde bulundurması nedeniyle, tedavi özelliği  kanıtlanmış bir kaç bitki türündendir. Tibetliler uzun yıllar kurt üzümü Goji Beryy'den ürettikleri ilaçlarla bir çok hastalığı tedavi etmişlerdir. Kanı temizler, kan basıncını düşürür. Bu mucize meyve, özellikle kadınların kurtarıcısı gibidir. Onları çok mutlu edecek olan, erken yaşlanmaya karşı vücudu koruma özelliğinin  yüksek olması. Kadın ve erkekler için kişisel bakım ürünü olarak el ve cilt kremi de üretilmiştir. Her gün az miktarda çay olarak tüketildiğinde ise zayıflamaya yardımcı olduğu söylenir. Kadınlarda menopoz  döneminde uyku bozukluğu ve ileri yaş uyku dengesizliğine sakinleştirici, yatıştırıcı özelliğinden dolayı kullanılması önerilir. Yüksek tansiyonu düzenler, cinsel yönden faydası vardır. Göz önünde uçuşan siyah noktalara etkisi olduğu ve  loş ortamlarda görme kalitesini yükselttiği bilinir. Kan yapıcıdır. Uzun kış aylarında soğuk algınlığına karşı tam bir C vitamini deposu olan Goji Berry'yi kullanabiliriz. Diğer bir yararı ise sindirim sorununu giderir, gastrit gibi mide rahatsızlığının hafiflemesinde yardımcı olur. 

Goji berry ağacını ve mucize meyvesi kurt üzümünün yaşantımızda karşılaştığımız sıkıntıları gidermesinde  gösterdiği yararları anlatmış bulunuyoruz. Sağlık söz konusu olduğunda modern tıp olmazsa olmazımız ama, her sağlık sorununda hastaneye, eczaneye koşmamalıyız. Daha dikkatli ve kaliteli yaşayarak tıbba olan ihtiyacımızı minimuma indirebiliriz. Rahatsızlıklarımızda doktora başvuracağımız konuları ayırt edip, yararı büyük olan bitkisel tedavileri yine de dikkatli kullanmalıyız.

Benzer Konular

Goji Berry Ağacı Yorumları

umut yaşam icon

Selami Yılmaz

2018-12-09

Yetişkin bir ağaç 8 kilo meyve verir, diyorsunuz bu rakam yaş olarak mı kuru mu?

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...