Ebegümeci Yağı

Ebegümeci Yağı

Ebegümeci Yağı, Ebegümeci Nisan ve Temmuz ayları arasında yetişen sarı renkli otsu bir bitkidir. Bu bitkinin çiçekleri 5-6 parça şeklinde olur ebegümeci bitkisi tarlada, yol kenarlarında, su kenarlarında, ormanlarda kolayca bulunabilecek bir bitkidir. Ebegümeci içeriğinde malvin, müsilaj, C vitamini, glikoz, fosfor ve kalsiyum bulunduran bir bitkidir. Ebegümeci yağı bir çok doğal bitkilerde olduğu gibi insan sağlığına çok faydaları olan ebegümeci ve özellikle ebegümeci yağ aktarlarda satılan ve insanlar tarafından bir çok dert için deva alan otsu bir bitkidir. Bilinen ebegümeci bitkisinin yağı özellikle insanın bağışıklık sistemini dengeleyerek vücudun mikroplara karşı savunma gücünü arttırır. Ebegümeci yağı alerjik hastalıklarda ilaç olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Ebegümeci yağı kas gevşetici özelliği olan özellikle nefes borusuna genişleten ve kolesterol düzeyini artıran, astım tedavilerinde ve nefes darlığı hastalıklarında, mide ve bağırsakların düzenlenmesinde, mide bulantılarını ve kusmaları önlemektedir. 


Ebegümeci Yağı Nelere İyi Gelir?

Ebegümeci yağı özellikle gastrit, ülser gibi mide ağrılarını yok etmekte, ateş düşürücü özelliğinin bulunması, bademciklerde oluşan iltihaplanmalara iyi gelmesi, grip, nezle ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavilerinde oldukça sık kullanılan ebegümeci yağıdır. Çok kullanılan ebegümeci yağının mide koruyucu özelliğinin de bulunduğu bilinmektedir. Ebegümeci yağı ayrıca insulin salgılanmasından görevli olan pankreasın beta hücrelerini çoğaltır. Saymakla bitmeyen ebegümeci yağının faydaları arasında özellikle yaşlı insanların eklemlerinde oluşan eklem iltihaplanmalarına karşı çok büyük etkisi bulunmaktadır. Ebegümeci yağı vücuttaki antioksidan maddelerine arttırma özelliğinin olduğu da bilinenler arasındadır.

Ebegümeci yağının ne işe yaradığını saymakla bitiremeyiz örneğin özellikle ebegümeci yağı akciğerleri temizleyen çok etkili bir doğal ilaçtır. Ayrıca sindirim sistemine iyi geldiği, balgam söktürücü özelliğinin bulunduğu ve özellikle günümüz hastalığı olan akciğer kanserini önlediği ve yavaşlattığı bilinen faydaları arasındadır. Ebegümeci yağı akciğer kanserinden koruyucu bir doğal üründür. Ebegümeci yağı uzun süre sigara için ve daha sonra bırakan kişilerin akciğerlerinde oluşan zararlı maddelerin iki, iki buçuk ay gibi kısa bir sürede zararlı maddeleri temizleme özelliğinin bulunması da ebegümeci yağının bilinen faydaları arasındadır.

Benzer Konular

Ebegümeci Yağı Yorumları

umut yaşam icon

Leyla Gumus

2018-06-21

Ebegumeci yağı yüzdeki beni düşürür mü

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...