Ebegümeci Çiçeği

Ebegümeci Çiçeği

Ebegümeci Çiçeği, mor renkte çiçekleri olan, Nisan ve Temmuz ayları arasında kendi kendine biten bir veya otsu bitkilerin çiçeğine verilen addır. Ebegümeci çiçeği en az 5 ya da daha çok parçalıdır.  Ebegümeci çiçeği kolaylıkla yol kenarlarında, göl, su kenarlarında, tarlalarda ve ormanlarda yetişebilen bir çiçektir. Ebegümeci yemeği de afiyetle tüketilen ve sevilen bir yemektir. Bu şifalı çiçeğin yemeği ilkbahar aylarında çokça tercih edilir. Her yerde kolaylıkla bulunması nedeniyle bu şifalı çiçeğe pazarlarda, manavlarda,  ve market raflarında kolayca ulaşılabilir. İçerisinde müsilaj, malvin, malvidin adlı anthocyan madde içerir.  Diğer yandan C vitamini, tanen, kalsiyum, glikoz, fosfor ve protein içermektedir.

Latince ismi “malva sylvestris” olan ebegümeci çiçeği kimi yörelerde elegömeci, cilatka çolaka, saracak, develik gibi kavramlarla adlandırılırken kimi bölgelerde ise molasa, hubbaz, hamaylık, gömeç, karagöz, tolik, paçık, kabarlik gibi kavramlarla da adlandırılır. Ayrıca bazı bölgelerde bu şifalı çiçek; kobalangir ebemgömeci, evemkömeci, develangir, gaba, ilmik, kabalık, tebük, kazankarası, pencer kavramlarıyla da anılır.

Ebegümeci Çiçeği Faydaları
  • Vücudun çeşitli yerlerinde çıkan çıban ve yaraların ağrılarını hafifletmek için kullanılır.  Cilt bakımında da kullanılan bu şifalı çiçek cildi kırışıklıklara karşı korur. Egzama gibi cilt hastalıklarının da tedavisinde kullanılır. Vücuttaki akne, leke, sivilce gibi rahatsız edici görüntülerin giderilmesine yardımcı olur. 
  • Ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılar için bu şifalı çiçeğin çayı içilmesi çok büyük yarar sağlamaktadır. Deri döküntüleri, deri yaralanmaları, deri yanıkları, kaşıntılar ve deri alerjileri tedavilerinde ise rahatsızlık görünen bölgeye uygulanmalıdır.
  • Göğsü yumuşatır ve balgam söktürür. 
  • Nefes darlığına karşı etkili olan ebegümeci çiçeği öksürüğü keser. Bu nedenle soğuk kış aylarında çokça tüketilmelidir. 
  • Ebegümeci çiçeği mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını da sağlar. Kabızlık gibi bağırsak sorunlarını gideren ebegümeci çiçeği bağırsakları rahatlatır ve kolay bir sindirim sağlar. 
  • Ateş düşürücü etkisi olan çiçek, bu şekilde vücuda rahatlık verir. 
  • Boğaz ve bademcikte meydana gelen iltihapları giderir. Grip, nezle, bronşit, öksürük, nefes darlığı tedavilerinde kullanılır. Bronşit, boğaz, faranjit, bademcik iltihabı ve öksürük tedavisi için 40 gram bitki 1 litre suda kaynatılarak 10 dk. kadar demlenir. Günde 5 kahve fincanı içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca akciğer kanseri tedavisinde de kullanılır. 
  • Bu çiçeğin gargarası bademcik iltihabı, ağız yaraları, faranjit, boğaz ağrıları gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır. 
  • Tıkanmış burunları açmak için kullanılan ebegümeci çiçeğinin solunum sistemine faydası çoktur.  
  • Gözün altında oluşan şişlikleri indirmeye yardım eder ve diş etlerine iyi gelir.
Ebegümeci çiçeğini dilerseniz taze olarak tüketebilir, yemek şeklinde pişirebilir, salatalara ekleyebilir ya da çay olarak içebilirsiniz.
NOT: Hamile kalmakta güçlük çeken bayanların ebegümeci çiçeğinden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Hamile kadınlarda bu çiçeği tüketmemelidir.

Benzer Konular

Ebegümeci Çiçeği Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...