Ebegümeci Bitkisi

Ebegümeci Bitkisi

Ebegümeci Bitkisi yol kenarlarında kolaylıkla kendi kendine yetişen mor, pembe veya beyaz renkte çeşitli çiçekler açan bir bitkidir. Ebegümeci bitkisinin yapraklarını sebze olarak, çiçeklerini ise ilaç sanayisinde kullanılmakta. Ebegümeci bitkisinde aynı cinsten 1500 kadar yer alan bitki bulunmakta. Türkiye'de sekiz ebegümeci yetişmekte. İçlerinde en önemlisi büyük ebegümeci (M. sylvestris) çeşididir. Büyük ebegümeci 20-30 cm arasında uzanabilir ve bu ebegümecini yaprakları yuvarlık biçimde, kenarları hafifli dişli, hafif kadifemsi, uzun saplı, 3-7 parçalı palmiye şeklinde görünümde. Ebegümeci bitkisi bahar ayında sonbahara yetişen bir bitkidir. 


Ebegümeci Bitkisi Tüketme Şekli 
  • Ebegümeci Bitkisi Çay, 2 çay kaşığı kıyılmış çiçek, 2 çay kaşığı yaprak, 1 su bardağı ılık su da ara ara karıştırarak 8-10 saat demlemeye bırakılır. İçmeden önce biraz ısıtın
  • Ebegümeci Bitkisi Lapa, 200 gram yaprak ve   tüm bitki iyice ezilir daha sonra ılık su ilave edilerek lapa haline getirilir. Hazırlamış olduğunuz lapayı yaralı veya şiş olan bölgeye sürün ve sargı ile sarın 
  • Ebegümeci Bitkisi Banyo, 10 gram çiçek ve tüm bitkiyi 1 litre su içinde atın 8 saat kadar demlemeye bırakın. Daha sonra süzerek banyo da saçlarını yıkayabilirsiniz.
 Ebegümeci Bitkisi Faydaları

Ebegümeci bitkisinin içerisinde bulunan Protein ve C vitamini oldukça zengindir. Ebegümeci bitkisinin içinde bulunan malvin ve malvidin diş etleri de plak önleyici, ağız içindeki bakterileri önleyecek mükemmel bir prooksidan özelliğine sahiptir. Her akşam düzenli olarak ağız gargarası, faranjit sorunu olanlara, bademcik iltihaplanmasına çok iyi gelir. Ebegümeci bitkisinin içinde %10 müshil yapıcı var olduğundan yumuşaklık verir. Ebegümeci bitkisinin taze yapraklarında hazırlanan krem vücutta oluşan çıban ve yaraların ağrısını önlemek için sık sık kullanılır.  İçerinde bulunan anfizem sayesinde akciğer de meydana gelene balgam oluşumuna, öksürük, bronşit, ses kısıklıklarının önlemesinde çok faydalıdır. El ayak şişliklerin de, kırık ve çıkıklarda ebegümeci bitkisi çok faydalıdır. Göz kuruluğu problemi olanlar çay ebegümeci çayı ile sık sık pansuman yapmasında fayda vardır. Kadınların adet gecikme sorunu yaşıyorsa ebegümeci bitkisi tüketerek düzenli bir adet dönemine girer. 

Ebegümeci Bitkisi Zararları

Ebegümeci bitkisinin bir çok faydasını sıraladık ama bir o kadar da zararları vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda bir çok uzman ebegümeci bitkisini bir hafta dan fazla tüketilmemesini önermemekte. Özellikle ebegümeci bitkisinin çay olarak tüketenler gün içinde 2 bardaktan fazla içilmemeli. Ebegümeci bitkisinin zararları sıralanabilir.
  • Kan basıncı düşük olan hastaların ebegümeci bitkisi tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Mutlaka bir hekim doğrultusunda kullanmaları gerekir. Çünkü hastanın mevcut hastalığını daha çok tetikler kalp rahatsızlığına neden olabilir.
  • Hamile olan anne adayları bu dönemlerde ebegümeci bitkisinde uzak durmaları gerekir. Ebegümeci bitkisi rahim veya o bölgede kan akışını hızlandıracağından düşük yapma riskini neden olabilir. 
  • Epilepsi gibi sağlık problemli olan kişiler ebegümeci tüketmemeleri gerekir. Bu tür hastalarda sarhoşluk ve halüsinasyona sebep olabilir.

Benzer Konular

Ebegümeci Bitkisi Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...