Balgam Söktürücü Yiyecekler

Balgam Söktürücü Yiyecekler

Balgam söktürücü yiyecekler; Balgam akciğerden gelir ve öksürük ne kadar sert olursa balgam oluşma riski o kadar azalır. Oysaki balgam atılması sayesinde öksürük daha kısa süre içinde iyileşme sürecine girer. Öksürük sayesinde vücutta bulunan zararlı maddeler hızla dışarı atılır ve ciğer daha iyi havala alır. Dışarı atılan balgam arttıkça öksüren hasta daha çok rahatlar. Bu nedenle öksüren hastaya uygulanacak en etkili tedavi yöntemi öksürüğün yumuşatılmasını sağlamaktır. Yumuşayan öksürük sayesinde balgam daha çok yoğunluk kazanır. Kimyasal şartlarda üretilen pek çok balgam söktürücü ilaç bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlara ilave olarak bazı doğal yiyecekler sayesinde de balgamın kabararak söktürülmesi sağlanabilir. Aşağıda balgamı söktürmek için yenilebilecek bazı gıda maddesi listesine yer verilmektedir. 

Balgam söktürücü yiyecekler nelerdir? 
  • Süt tek başına içildiğinde balgamı kabartan ve arttıran bir gıda maddesi olarak bilinir. Bu nedenle balgam atma sorunu olanların sütten uzak durması tavsiye edilir. Tüketilebilecek en etkili gıda maddelerini başında kuru incir yer almaktadır. Kuru inciri doğrudan yiyip üzerine bol su içilebilir. Aynı zamanda inek sütüyle hazırlanan incir tatlısı da göğsü yumuşatıp balgamı söktürür. İncir tatlısını hazırlamak için 4 adet inciri küp küp doğrayın. Daha sonra 1 su bardağı inek sütünü kaynatın. Bir çinko kasenin içine boşaltın. Üzerine doğranan inciri atıp çatal yardımıyla biraz ezip kasenin kapağını kapatın.Üzerini de kalın bir örtüyle örtüp mayalanması için 4 saat bekleyin. Ilık  haldeyken  yiyin. Bu sütlü tatlıya 1 hafta devam ederseniz öksürükten ve balgamdan tamamen kurulursunuz.   
  • Günde 2 defa balın içine toz zencefil karıştırılarak hazırlanmış macundan yemek balgamı söktürür. 
  • Keçi boynuzu suyunu kaynatın ve düzenli olarak tüketin. Keçi boynuzu doğrudan yenildiğinde de balgamı sökmeye yardımcı olur. 
  • Her derde deva bal soğanla karıştırıldığında da balgamı söktürür. Bunun için soğanı rendeleyin ve bir miktar balla karıştırarak elde edilen macunu günde 3 defa düzenli olarak yemeye özen gösterin. Ayrıca kabuğu soyulan soğanın ortasını oyarak oraya konulan süzme bal yarım gün bekletilerek yenilebilir. 
  • Balgam söktürücü yiyeceklerden bir diğeri de kara turptur. Kar turpun suyu pek çok derde deva olarak bilinir. Kara turpu soyun ve bir kaşık yardımıyla içini iyice oyun. Orta kısmına süzme bal doldurup birkaç gün boyunca bekletin. Daha sonra turpun ortasındaki sulanan balı kaşıkla için. 
  • Balgamı söktürmek için ölümden başka her derde çare çörek otu suyundan da yararlanabilirsiniz. Özellikle bebekler çörek otu suyu balgam söktürmede çok etkili ve pratiktir. 

Benzer Konular

Balgam Söktürücü Yiyecekler Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...