Solid Nodül

Solid Nodül

Solid nodül, vücut içerisinde bulunan tiroit dokusunun farklı şekilde içerisinde yapılanmalar meydana gelmesiyle solid nodül meydana gelir. Bazı nodüllerin içerisinde sıvı oluşurken, büyüklüğü değişkenlik gösterir. Bazen de oldukça küçük yapıda yer alan solid nodül bazıları ceviz büyüklüğüne ulaşır. Nodülün gerekli araştırılmasının yapılması için incelemeler bulunur. Özellikle nodülün içeriğinin saptanması için gerekli patolojik inceleme neler yapılması gerekir. Vücutta bulunan hormonların aşırı salgılanması ile hormonun artış gösterdiği belirtilmektedir. Bazı modüller el ile ortaya çıkarken, bazıları ise uygulanan tetkikler sonrasında ortaya çıkar. Solid nodül el ile fark edilmediği zaman oldukça küçük yapıda olduğu belirtilirken; ultrasonografik yöntemler ile incelemeleri yapıldığında vücutta bulunan miktarı saptanır. Toplum içerisinde iki kişiden birinde solid nodül olduğu belirtilmektedir. Birçok kişi vücudunda bulunan solid nodüller den habersiz olarak yaşar. İyot yetmezliği ile ortaya çıktığı belirtilirken, buna bağlı guatrın fazla görüldüğü belirtilmektedir.


Solid nodül görülme sıklığı

Toplumda yaygın olarak gözlerini belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre erkeklere oranla bayanlarda daha fazla karşılaşıldığı belirtilir. Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha çok bulunduğu gözlenmektedir. Özellikle gebeliğe bağlı olarak ortaya çıktığı belirtilir. Nodüllerin içerisinde sıvı birikmesi ile Kistik nodül ortaya çıkarken; içerisinde sıvı bulundurmayan oldukça sert yapıda olan modelleri solid nodül ismi verildiği belirtilir. Yapılan araştırmalar üzere nodülün türü saptanır. Bazı kişilerde birden fazla olduğu belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre solid nodülün yüzde beşinin kanser içerikli olarak vücutta yer aldığı bilinmektedir.

Solid nodül tanı ve tedavi

Kişinin kendinde nodülü elle teşhis ettiği zaman vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Uygulanan testler ardından nodülün hangi türde olduğunun belirlenmesinin ardından gerekli cerrahi işlemler uygulanır. Bazı nodüller ameliyat olmadan biyopsi yöntemi ile saptanırken; ileri seviyede belirlenen solid nodülde cerrahi işlemi uygulayarak vücuttan alınması sağlanır. Patolojik incelemeler ile içeriği saptanır. Vücutta bulunan nodüllerin tamamına biyopsi uygulaması yapılmaz. Gereğinden küçük ise ultrason incelemesi ile yayılma yaptığı gözlenir. Solid nodül vücutta ağrı yaratıyor ise gerekli incelemeler ile tedavi edilmesi sağlanır. Kanser sebebiyle yayılma gösteren olarak takibi yapılır. İlaç uygulamaları ile nodülün vücuttan atılması sağlanır. Özellikle büyüyen nodüllerde uygulanacak levotiroksin uygulaması ile büyümesi engellenir. Bazı hastalarda kesinlikle biyopsi yapılması önemlidir. Bu sebepten dolayı iyi huylu veya kötü huylu sonucunun ortaya çıkması sağlanır. Hastanın yaşına bağlı olarak kanser riski arttığı için gerekli tedavinin vakit kaybedilmeden yapılması oldukça önemlidir.

Benzer Konular

Solid Nodül Yorumları

umut yaşam icon

Şengül

2018-07-11

Banada nodül var dediler ama benimki parmaklarımda

Cevap Yazumut yaşam icon

Sibel

2018-07-09

42x26x44 mm boyutunda duzgun capli kistik dejenerasyon ve punktat kalsifikasyon iceren ve kanlanma gosteren bir bir icine gecmis solid noduller izlenmistir... kanserli olabileceginden kuskulaniliyor sizcede oylemidir?

Cevap Yazumut yaşam icon

Merziye

2018-03-19

10x5.5 ameliyet gerekirmi ıyi huylumu

Cevap Yazumut yaşam icon

bülent iltaş

2017-11-07

20x16 mm boyutunda izoekoik kistik dejeneratif alanlar içeren solid nodül var bu boyut büyükmü acaba korkulacak bir şey varmı

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...