Siğil

Siğil

Siğil, HPV virüsünün derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşmesiyle oluşan enfeksiyonlardır. Yerleştiği bölgeye göre farklı görünümde, renkte ve büyüklükte olabilirler. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda etkisini gösteren HPV virüsü, aylarca sürebilecek kuluçka dönemiyle gelişme gösterirler. Siğillerin yerleşme yeri dış deri tabakası ve genital bölgelerdir. Genital bölgelerde ki siğiller oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmedikleri takdirde, rahim kanserine kadar gidecek bir oluşum sergilerler.  ,

HPV virüsü nedir?

İnsanlarda siğil oluşumuna sebep olan Human Papilloma virüs kısaca HPV, hücreler içerisine yerleşerek, enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Kesin tedavisi bulunmayan virüs, bulaşıcı özelliğe sahiptir. İnsanlardaki sağlam deri tabakasından bulaşması zordur. Ancak yaralardan ve cinsel yolla bulaşması mümkündür. Cilt tabakası üzerinde bulunan siğiller temas ile bulaşmazlar, genital bölgede yerleşen siğiller ise, cinsel ilişki yoluyla tüm vücutta yayılım gösterebilirler. Çok eşli yaşayan kişilerin bu oluşumlara karşı dikkatli olması önerilir. Tek başınayken ağrı yapmayan genital siğiller, cinsel ilişki sırasında ve temizlik anında ağrı ve kanamalara sebep olabilir.  

HPV virüsünün ve siğillerin tedavisi nasıl yapılır?

HPV virüsünün kesin tedavisi olmasa da, siğillerin temizlenmesi sağlanabilir. Siğillerin üzerine krem uygulamak, Kriyoterapi yöntemi ile soğuk tedavi uygulanması ve siğillerin dondurulması, lazer yöntemi veya elektro koter yardımıyla tek tek siğillerin yok edilmesi sağlanabilir. Cerrahi yöntem uygulandığında ise, bisturi ile siğiller alınarak, alttaki dokuda bulunan bölgenin temizlenmesi hedeflenir. Bu yöntem olukça zorlu bir süreç olduğu için, diğer yöntemler değerlendirilebilir. Siğillerin sayısına ve durumuna bağlı olarak, birkaç seans sürecek tedavilerde başarılı sonuçlar alınabilir. Bundan sonraki aşamada hastalığın tekrarını önlemek için, gerekli önlemlerin alınması gerekecektir. Hastanın bağışıklık sistemini yükseltmek, siğillerden korunmak için yardımcı olacaktır. Genital siğil tedavisi her iki eşe de uygulanması gereken bir durumdur.

Siğiller neden tedavi edilmelidir?

Özellikle genital siğillerin bulaşıcı özelliklerinden dolayı hızla yayılım gösterdiklerini unutmamak gerekir. Hem estetik yönden, hem de sağlık açısından tedavi edilmeleri gerekir. Tüm cilt dokusuna yayılım gösteren oluşumlarda, cilt dokusunun alınması gündeme geldiğinde, yapılacak ameliyatların risk taşıması kaçınılmaz olacaktır. Rahim ağzı kanserlerine kadar gidebilecek bu oluşumları, mutlaka kontrol altına almanız gerekmektedir. Bayanların 9-26 yaş arasında rahim ağzı kanseri için geliştirilmiş aşıları olması, hastalığın üzücü sonuçlarına engel olacaktır. Genital siğilleri bulunan kadınların, hamilelik dönemlerinden önce tedavi edilmesi, bebeğin doğum sırasında zarar görmesini ve virüsün bulaşmasını engelleyecektir.

Siğiller nasıl belirti verirler?

Ciltte oluşan karnabahar görünümlü bombeli veya düz kabarıklıklar siğil oluşumlarının belirtileridir. Siğiller açık krem ve kahverengi tonlarına kadar değişik renklerde ve ebatlarda olabilir. Genital bölgenin tamamında ortaya çıkabilen siğiller üretra içerisine de yayılabilir.

Benzer Konular

Siğil Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...