Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, Sigara nikotin içerikli bağımlılık yapan insan sağlığına zararlı bir tütün çeşididir. İnsan sağlığına oldukça zarlı olan bu maddeden kurtulmakta bir hayli zordur. Ülkemizde sigara bağımlılığı oranı oldukça fazladır. Sigarayı bıraktıktan sonra kişinin hem vücudunda gemde psikolojisinde bir takım değişiklikler olmaktadır. Örneğin sigarayı bırakan bir kişi çok sinirli olabilir. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra sürekli balgam tükürme el ayak titremesi ve halsizlik görülebilir. Sigarayı bırakan bir çok kişi balgam gelmesinden şikayet eder fakat bu iyi bir durumdur. Balgam gelme durumu genelde sabahları görülmektedir. Balgamın nedeni içilen sigaradaki zehrin insan vücudundan yavaş yavaş atmasıyla ilgilidir. 


Sigarayı bıraktıktan sonra balgam gelmesinin miktarı ve rengi önemlidir. Gün içerisinde sürekli balgam gelmesi sigarayı bıraktıktan sonra birkaç gün normaldir. Fakat daha sonraki günlerde bu durum gün gün azalacaktır. Bir kaç hafta sonra balgam gelmesi sadece sabahları görülebilir. Sigarayı bıraktıktan sonra gelen balgam beyaz ise  sorun yoktur. Fakat sarımsı veya yeşile çalan bir renk de balgam geliyorsa İnsan vücudunda birikmiş zehri temizlediği anlamına gelmektedir. Gri ise aynı şekilde nikotin ve zehirlerin temizlendiği anlamına gelmektedir. Fakat balgam kanlı bir şekilde geliyor ise mutlaka doktora baş vurulmalıdır. Çünkü kanama olasılığı bulunmaktadır. Aslında sigara tüketen kişiler çok iyi bilirler ki uzun süre sigara içen bir kişinin dişleri sapsarı olur bıyıklı bir erkekse bıyıkları sararır hatta sigara tutulan parmaklar hem kokar hemde sararır. Sigara insanın ciğerlerinde ve nefes borusunda aynı etkiyi yaratmaktadır. Aynı bir soba bacasını düşünün nasıl uzun süre tuman çıkınca zift tutar aynı o şekil. Sigara bıraktıktan sonca ciğerlerdeki ve nefes borusundaki zift balgam yolu ile dışarı çıkıp temizlenmektedir.  

Uzun süre sigara kullandıktan sonra bırakan kişiler aşırı derecede öksürük ve sonrasında zorlanarak balgam çıkarma ile karşılaştıklarında endişeye kapılmalarına gerek yoktur. En yoğun balgam çıkarma durumu 2-4 gün arasıdır Fakat bu 10 güne kadar da uzayabilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi gün gün balgam gelme durumu azalacaktır. Unutulmaması gereken bir durum vardır ki buda kişinin ne kadar zaman sigara kulladığı kişi çok uzun yıllar sigara kullanmış ise vücudun temizlenmesi de biraz uzun sürecektir. Buda sigarayı bıraktıktan sonra uzun bir süre balgam geleceği anlamına gelmektedir. Kısa süre sigara kullanıp bırakan kişide bu süreç çok daha kısa sürecektir. Balgam gelme süresi aylarca sürüyor ve rengi çok koyu veya kanlı ise mutlaka bir doktora baş vurup önerilerini uygulamakta fayda vardır. 

Benzer Konular

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...