Nodül Biyopsisi

Nodül Biyopsisi

Nodül biyopsisi, tiroit bezi endokrin bezler içerisinde yüzeysel bir yerleşime sahip olduğu için ve büyük olduğundan dolayı kolay muayene edildiği gibi kolayca biyopsi yapılan bir endokrin organ olma özelliğine sahiptir. Büyük bir kısmı iyi huylu olma özelliğine sahip tiroid nodülleri, teşhis ve tanı aşamasında hastanın öyküsü, fizik muayene, tiroid hormon ve antikorları ile yapılan radyolojik tetkiklerin tek başına yetersiz olması sebebi ile, nodül biyopsisi yapılmaktadır. Nodül biyopsisi tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi olarak bilinmektedir. Son 20 yıllık süreç içerisinde tüm dünya da yaygın olarak kullanılan biyopsi tekniklerinden biridir.

Nodül biyopsisi nedir?

Nodül biyopsisi ince iğne aspirasyon yöntemi, USG, CT, MR gibi görüntüleme yöntemlerinde tespit edilen insidentalomalar detaylı sonografik değerlendirme neticesi sonrası, FDG-PET ile fokal tutulum özelliği gösteren tüm lezyonlara, tüm sıcak nodüllere, ve sonografide şüpheli görülen her nodüle ve 1.5 cm'den büyük lezyonlara uygulanır.Deneyimli ellerde yapılmış bir nodül biyopsisi, deneyimli bir sitopatolog tarafından yorumlanmalıdır. 

Nodül biyopsisi nasıl yapılır?

Nodül biyopsisi için kullanılan 27-25 gauge iğneler ile herhangi bir ağrı ve anamaya sebebiyet vermeyecek kadar küçük, ama gerekli örneği alacak kadar da geniş olan iğnelerdir. Daha geniş uçlu biyopsi iğneleri genellikle kist içeren nodül biyopsileri için kullanılmaktadır. Nodül biyopsisi lokal anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Nodül biyopsisi ile alınan kist sıvısının yeterliliği, her birinde en az 10 hücrenin bulunmuş olduğu, 5-6 tirosit gurubu şeklinde olmalıdır. Tiroit nodülünde uygulanan ince iğne aspirasyon biyopsisi, cerrahi gerekliliği tespit edebilmek açısından son derece faydalı bir yöntemdir.

Nodül biyopsisi, trucat biyopsi şeklinde de yapılabilmektedir. Trucat biyopsi ile, tümörün selim yada habis olması hakkında %100 kesin tanı sağlanabilmektedir. Ancak nodül biyopsisi olan trucat biyopside bazı komplikasyon riskleri mevcuttur. Bunlar, kanama, hematom, traekaya girme, reküüren sinir hasarı veya yaralanması, ağrının yayılması yada tümörlü hücrelerin yayılması gibi durumlardır. Trucat biyopside yanılma payı sadece ve sadece %1 oranındadır.

Nodül biyopsisi olan trucat biyopsi 2 cm'den küçük nodüllere uygulanamamaktadır. Boyun gangliyonu nedeni ile nodül biyopsisi yapılan pek çok hastada tiroid kanseri teşhisi konulmuştur. Fakat boyun gangliyonu tespit edilmiş bir hastada kesinlikle tam teşekküllü bir araştırma yapılmadan kesinlikle biyopsi yapılmamalıdır. Çünkü yapılan biyopsi, tiroid kanseri olan hastalarda boyun diseksiyonunu zorlaştırmaktadır.       

Benzer Konular

Nodül Biyopsisi Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...