Köpüklü Balgam

Köpüklü Balgam

Köpüklü Balgam, Bu balgam çeşidi, aslında oldukça ciddi durumlardan birisi olabilir. Pek çok insanda meydana gelen bu gibi sorunlar, genel olarak bir kaç kez görüldükten sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat devamlı olarak bu gibi köpüklü balgam problemleri yaşanıyorsa, bu durumda kişilerde çeşitli hastalıkların bulunduğu söylenebilmektedir. Eğer kişilerde, köpüklü balgam sorunu birkaç günden daha fazla sürmüşse, bu çok ciddi hastalıkların belirtisi olduğu gibi, önemli sorunların belirtisi de olabilir. Köpüklü balgam iyi bir şekilde incelenmelidir. Bazen köpüklü balgam içinde azda olsa bir kaç damla kan görülebilmektedir. Görülen kan genel olarak insanların akciğerlerinde meydana gelen sorunlardan ötürü oluşmaktadır.


Kişilerde köpüklü ve kanlı balgam varsa, genellikle akciğerlerde enfeksiyon, bronşlarda hasar durumları görülebilmektedir. Bu oldukça ciddi olacağından dolayı, zaman kaybetmeden bir uzmana görünmek çok faydalı olacaktır. Bazı zamanlarda da görülen köpüklü balgam sorunu, kişinin üst solunum yollarında oluşan olumsuzluklardan biridir. Bu durum çoğunlukla üst solunum yollarında meydana gelen, enfeksiyon hastalıkları sebebiyle görülmektedir. Bu birçok zaman kişinin soğuk algınlığı veya diğer boğaz hastalıklarında çok sert şekilde, öksürmeler durumunda meydana gelmektedir. Eğer köpüklü balgamda bu gibi bir duruma şahit olunursa, mümkün oldukça öksürerek boğazın zedelenmemesini sağlanmalıdır.

Köpüklü balgam bazen kişilerin bademciklerinde iltihap ve bakterilerden dolayı da meydana gelmektedir. Bu bademciklerini aldırmamış kişilerde ve daha çok küçük çocuklarda meydana gelmektedir. En çok kış mevsiminde köpüklü balgama sebep olan bu gibi durumlarda, yine en yakın hastaneye gitmek, çok daha iyi gelecektir. Genellikle doktor öncelikle balgamla ilgili gerekli testleri yaparak kişideki muayenelerini de tamamladıktan sonra, köpüklü balgam kişinin boğaz da oluşan problemlerden dolayı görülmüş işe antibiyotik ilaçları, öksürük azaltıcı şuruplar vererek, bu sorunun çözüme ulaşmasını sağlarlar. Köpüklü balgam problemi eğer boğazda devamlı olarak kalıyorsa ve balgam çıkarmakta güçlük çekiliyorsa, doktor balgam sökücü ilaçlar verecektir. Köpüklü balgamla beraber kişilerde son zamanlarda nefes alıp verme güçlüğü, bunun yanında öksürük ve hırıltı gibi problemler bir arada görülüyorsa, bu durumda sorun gerçekten oldukça büyük bir hastalık olabilir. Bu durumlarda özellikle astım sorunu olmak üzere bronşit, zatürre gibi hayati hastalıklar olabilir. Bu sebeple, birkaç günü aşkın köpüklü balgam sorunu olan kişiler bunu kesinlikle dikkate almalıdır. Aksi durumlarda çok büyük tehlikeler ortaya çıkabilir. Doktor muayenesinin ardından, doktorun bilgisi dahilinde bazı bitkisel metotlar kullanılarak, köpüklü balgam problemine çözüm bulunabilir. Genellikle köpüklü balgam, enfeksiyonlardan ve bakterilerden ortaya çıkabilmektedir. Fakat görülen balgam sorunu eğer kişilerde siyah renkli ve ya gri renkli ise, bu balgam sorununun en büyük sebebi içilen sigaradır. 

Kişilerin çok fazla sigara dumanına maruz kalması sonucu, bu gibi köpüklü balgam sorunları görülebilmektedir. Eğer sigara içilmiyorsa ve yine gri renkte veya siyah renkte köpüklü balgam görülüyorsa, bu durumda hava kirliliğini dikkate alınmalıdır. Çünkü devamlı olarak hava kirliliğine maruz kalmış kişilerde, bu gibi problemler görülebilmektedir. Bu durumla birlikte, eğer grip nezle gibi hastalıklarda varsa, yine köpüklü balgam görülmesi durumu oldukça normaldir. Bu durumda hastalık için doktorun verdiği ilaçları kullanarak, çok kısa zamanda bu gibi sorunların çözülmesini sağlanabilir. Eğer hamilelik gibi bir durumdan şüphe duyuluyorsa, doktora bu şüphenin olduğunu mutlaka bildirmek gerekmektedir. Doktorun yapacağı muayeneler ve vereceği ilaçlar, buna göre belirlenecektir.

Benzer Konular

Köpüklü Balgam Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...