Kanlı Balgam

Kanlı Balgam

Kanlı Balgam, basit bir soğuk algınlığı ya da solunum yollarında yaşanan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Balgamın içine taze kanın karışmasıyla parlak kırmızı, eski bir kanın karışmasıyla da koyu kırmızı bir renk oluşur. Aşırı sıcak tüketilen besinler, boğazdaki tahribatı artırır. Boğazında balgam sorunu yaşayan kişilerin yiyecekleri tüketmeden önce ısı kontrolü yapmaları gerekir. Ayrıca boğazda balgam olduğu dönemlerde fazla baharatlı ve acılı besinler tüketilmemelidir. Çok sıcak veya çok soğuk besin ve içeceklerden belli bir dönem uzak durulması gerekir. Kanlı balgam boğazda oluşan başka hastalıklara da sebebiyet verebilir. Bu hastalıklar, öksürük, bronşit, boğmaca, verem örnek gösterilebilir. Kanlı balgam değişik nedenlere oluşabileceği gibi kişinin daha önceden devam eden ve altta yatan bir hastalığın da sebebi olabilir. Kanlı balgama neden olan rahatsızlık daha çok bronş genişlemesinde görülür. O nedenle uzman doktor tarafından detaylı  bir inceleme yapılması gerekebilir. Bunun için kanlı balgam görülen kişiye ilk olarak klinik muayene ve bronkoskopi yapılmalıdır. Belli aralıklarla rutin olarak takip edilmelidir. 

Kanlı Balgamın Başlıca Nedenleri

Verem: Hastalığın geçmiş öyküsü, bulaşma öyküsü ve hastanın genel sağlık durumu incelenmelidir. Klinik muayenede yüksek ateş ve öksürük tespit edilirse tomografi ve radyografi çekilmesi gerekir. Birincil veremde, lenf bezi vereminde ve vereme bağlı gelişen bronş daralmalarında, iltihaplanmalarında kanlı balgam görülme olasılığı yüksektir. Bu tür durumlarda kanlı balgam özellikle sabahları çok sık görülür. Yoğun balgama geçmeyen öksürük de eşlik edebilir. Bronkoskopi sonucu ur tespit edilirse parça alınarak biyopsi yapılması gerekebilir. Akciğerdeki tümörler diğer bölgelere yayılarak kanlı balgama neden olabilir.

Bronşit İltihabı: Çekilen röntgen filminde her hangi bir hastalık belirtisi görüntülenmezse kanlı balgam bronşların iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Astım ve bronşlarda oluşan mantar hastalığı iltihaba yol açabilen sebepler arasında sıralanabilir. Bu tür rahatsızlıklarda görülen kanlı balgamın rengi siyaha yakın olur. Bu durumda hasta detaylı incelemeye alınmalıdır. Kalp atışları belirli rutinlerde dinlenmeli ve tamamlayıcı muayenelerin yapılması gerekir. 

Enfeksiyona Bağlı Akciğer Hastalıkları: Balgam genellikle kusma ile birlikte gözlenir. Vücuttaki akciğer apsesi ve bakteri nedeniyle vücutta oluşan akciğer hastalıkları da kanlı balgama neden olabilir. Röntgen filmi çekilerek hastalıkların varlığı tespit edilebilir. Ayrıca bir darbe sonucu kaburgalarda yaşanan kırıklar ve akciğerin yaralanması da kanlı balgama neden olabilir.


Benzer Konular

Kanlı Balgam Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...