Kalp Yetmezliği İlaçları

Kalp Yetmezliği İlaçları

Kalp yetmezliği ilaçları, kalp yetmezliği kalbin vücut için yeterli oksijeni sağlayacak kanı pompalayamaması anlamına gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle kalp kaslarında oluşan zayıflık nedeni ile ortaya çıkar. Vücutta sıvı birikimi, hastada nefes darlığı, göğüs ağrısı, sık idrar çıkma, kilo kaybı, iştah kaybı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi pek çok belirtisi vardır.

Kalp yetmezliği kalp ile alakalı birçok hastalıktan dolayı oluşabilir. Kalp kasında oluşan rahatsızlıklar, kalp-damar hastalıkları, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Kalp kaslarında iltihap ve damar sertliği de kalp yetmezliğine neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Kalp yetmezliği tedavisi için farklı ilaçların bir arada kullanılması gerekir. Hastanın durumu ve hastalığın şiddetine göre reçete edilen ilaçlar farklılık gösterebilir.

Kalp Yetmezliği İlaçları

Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri: Bu ilaçlar kan basıncının düşmesine yardımcı olarak, damarlarda gevşeme sağlar ve damarları genişletici etkileri vardır. Bu sayede kan akımı daha kolay gerçekleşerek kalbin yükü hafifler. Bu tarz ilaçlar kalp yetmezliği nedeni ile oluşan şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Anjiyotensin II Reseptör Blokerleri: Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile hemen hemen aynı etkilere sahiptir. Amjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerini kullanamayan ya da bu ilaca karşı reaksiyonu olan kişiler için tavsiye edilir.

Digoksin: Bu ilaç kalp kaslarının daha kuvvetli kasılmasını sağlar. Kalbin ritmini yavaşlatarak, kalp yetmezliği nedeni ile ortaya çıkan şikayetleri azaltır.

Beta Blokerleri: Kan basıncını düşürerek kalp atışını yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda kalpte oluşan bazı hasarların onarılmasını sağlayabilir. Kalp ritminin anormal bir şekilde bozulmasını ve dolayısı ile oluşacak hayati riski en aza indidir. Kalp yetmezliği nedeni ile oluşan belirtileri hafifletir, kalbin fonksiyonlarını düzenler ve hastanın yaşam süresini arttırabilir.

Diüretikler: Diüretikler vücutta toplanan sıvının idrar yolu ile vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olan ilaçlardır. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra idrara çıkma sıklığı artarak bacak ve akciğerlerde toplanan sıvının atılmasını kolaylaşır.

Hastalığı takip eden doktor bu sayılan ilaçların haricinde başka ilaçlarda reçete edebilir. Göğüs ağrısı yaşayan hastalara nitrat grubu ilaçlar, kolesterol sorunu olan hastalar için kolesterol düşürücü etkisi olan ilaçlar ya da kalp krizi riskini azaltan kan inceltici özelliği olan ilaçlar reçete edilebilir.

Bazı vakalarda kalp yetmezliği ameliyat ile tedavi edilebilir. Şayet atardamarda tıkanıklık söz konusu ise ve kalp yetmezliğine neden oluyorsa bypass ameliyatı ile tedavi edilebilir. Operasyon sırasında tıkalı olan damar vücuttan alınan sağlıklı bir damar ile değiştirilir ya da sentetik tüp kullanılabilir. Tedavi sonucu kan akışı normale döner.

Kalp yetmezliği şayet kalp kapakçığında oluşan bir sorun nedeni ile oluşum göstermişse, Cerrahi ile kapakçıklar tamir edilebilir ya da tamamen değiştirilebilir. Bu sayede kalp yetmezliği tedavi edilebilir.

Benzer Konular

Kalp Yetmezliği İlaçları Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...