Hipoekoik Solid Nodül

Hipoekoik Solid Nodül

Hipoekoik solid nodül, Türkçe adı ile insanlarda tiroid bezlerinde meydana gelen nodül anlamına gelmektedir. İnsanlarda hormonların ve diğer sıvıların salgılanmasını sağlayan bu tiroidlerde meydana gelen nodüller, bu hastalık çerçevesinde incelenmektedir. Tiroid bezlerinde görülen bu nodül hastalığı, bölgede birçok farklı belirti ile ortaya çıkmaktadır. Başta şişlik olarak etkilerini ortaya çıkaran bu rahatsızlık tıbbi olarak hipoekoik solid nodül olarak ele alınmaktadır. Bu hastalıklar hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olsa bile çocuklarda çok sık meydana gelmemektedir. Bu bölgelerde görülen birçok farklı nodül bulunmaktadır. Bu nodüller arasında önemli olan noddülün kötü huylu olmamasıdır. Kötü huylu olan hipoekoik solid nodül durumlarında gerekli olan müdahaleler yapılmadığı sürece sorun daha da ilerleyerek insanlarda hayatı olumsuz etkileyecek istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önem taşımaktadır. Meydana gelen bu nodüllerin kötü huylu olanları bir kanser gibi nitelendirilebilir. Çünkü hipoekoik solid nodül kötü huylu olduğu zaman hızla yayılarak önüne geçilemeyecek bir hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra hipoekoik solid nodül, insanlarda farklı bölgelerde meydana gelebilmektedir. Ancak en çok tiroid bezlerinde meydana geldiği için hem tıbbi olarak, hem de insanlar arasında daha çok tiroid hastalığı olarak ele alınır. 


Kanser olarak değerlendirilebilir mi?

Hipoekoik solid nodül, durumlarında insanların aklına ilk gelen durum tiroid kanseridir. Aslında bu durumu hemen kanser olarak adlandırmamak gerekmektedir. Çünkü bu hastalık bazen iyi huylu bir şekilde ortaya çıkara ve yapılan küçük tedavilerle ortadan tamamen kaldırılabilmektedir. Bu gibi durumlarda meydana gelmiş olan nodülün kanserle herhangi bir alakasının olmadığı söylenebilir. Ancak hastalığın kötü huylu olması durumunda bu hastalık biraz daha kansere yaklaşım göstereceği için gerekli olan müdahaleler bir kanser hastalığı gibi özenle ele alınmalıdır. Genel olarak bu hastalığa bakıldığında bu hastalıkların yaklaşık olarak yüzde 20'si kadarı kanser olarak ele alınacak derecede ciddi bir durum göstermektedir. Ancak bu rahatsızlıktan etkilenmiş olan insanlar kesinlikle gerekli olan kan testlerini, biyopsi işlemlerini ve radyolojik testlerini yaptırmalıdır. Aksi durumlarda bu sorun çok ciddi bir sorun gibi de ortaya çıkabilmektedir. 

Hipoekoik solid nodül nerelerde meydana gelebilir?
  • Meme bölgesinde hipokoik solid nodül görülme durumu kadınlarda meydana gelebilmektedir. Kadınların bir çoğunda bu durum meydana gelebilir. Bu nedenle düzenli olarak meme muayeneleri yapılmalıdır. Bunun yanında zaten meme kanserine bir önlem olarak da bu işlemler sağlanmalıdır.
  • Bu nodül karaciğer üzerinde de meydana gelebilmektedir. Bu bölgede meydana gelen nodüller belirtilerini hızlı bir şekilde ortaya çıkaracağı için daha erken fark edilebilir. 
  • Erkeklerde prostat sorunu olarak nodüller ortaya çıkabilmektedir. Prostat bölgesinde oluşan hipoekoik solid nodül sorunları iyi huylu olması durumunda rahat bir şekilde engellense bile kötü huylu olması durumunda ise ölüme bile neden olabilmektedir. 
  • Tiroid bezlerinde daha önceden belirtmiş olduğumuz gibi bu rahatsızlık çok sık görülmektedir. 

Benzer Konular

Hipoekoik Solid Nodül Yorumları

umut yaşam icon

Tülay Gümüştepe

2019-11-27

Iyi akşamlar bende iç troit var sol lot inforiorda15x6,5mm sağda submandibuler bölgede 10x5mm solda submandibuler bölgede 14x5,5mm bir kaç adet santral ekojenik yağlı hulusi izlenen korteksi kalın lenf bezleri izlenmiştir utroson sonucum bu ne anlama geliyor doktorum bir aciklama yapmadı ilac yazdı gönderdi

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...