Havuç Faydaları

Havuç Faydaları

Havuç Faydaları, Havuç; Maydanozgiller familyasından olan koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir bitkidir. Anadolu'nun farklı yörelerinde pürçüklü, deper oto, yer otu, kızıl ot, yere batan, yere kaçan, bal kamış, gelin parmağı gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Afrika, Yeni Zelanda, Amerika, Avustralya ve Akdeniz Bölgeleri' nde çok yaygın olmakla beraber bilinen 60 kadar türü vardır. En yaygın türleri Daucus sativus ve Daucus  corata dır. Rengini karoten maddesinin verdiği havuç, Vitamin yönünden zengin olup birçok vitamini bünyesinde barındırır. Özellikle A vitamini yönünden çok zengindir. Havuç, A vitamini ve beta keroten açısından çok zengin olduğu için başta kanser olmak üzere, ur ve birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Ayrıca cilt ve göz sağlığı için önemli besin deposudur.


Kansere Etkisi; Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli rol oynayabilir. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya konmuştur. Dahası, sigara kullanan ve düzenli olarak havuç tüketen kişilerin, sigara kullanıp havuç tüketmeyenlerden daha az kansere yakalandıkları yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonuçlarına bakılarak havucun sigara içen kişilerde akciğerde meydana getirdiği yıkımı giderdiği söylenebilir.

Bütün bunların dışında havuç özütü lösemi hücrelerinin üzerinde olumlu yönde etkisi  ve ayrıca içerdiği beta karoten son zamanlarda çok sık rastlanan kolon kanseri yakalanma riskini de azalttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden havuç tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması çok riskli ve ölümcül hastalıklara yakalanma azaltmaktadır. Havuç içerdiği diğer önemli anti neoplastik maddeler den olan falcarinol  birinci özelliği Tümör oluşumuna engel olması ve tümör oluşumuna sebep olan unsurların ortadan kalkmasına katkı sağlamasıdır. Ayrıca mantar hastalıklarına karşıda etkili olduğu belirtilmektedir.

Gözlere ve Cilde Faydaları; Havuç ta bulunan A vitamini gözlerimiz için önemli vitaminlerden biridir. Beta karoten açısından zengin olan havuç sağlıklı gözlere sahip olmamızda etken bir maddedir, bunun yanında yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz rahatsızlıkları oluşumuna karşı koruyucu görevi yapmaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarak oluşumunu engeller yakalanma riskini en aza indirir.
Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. Saç, tırnak ve ciltte vitamin eksikliğinden dolayı oluşan kuruluk ve kırılganlığı ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda A vitamini içerdiği için kara leke, akne ve kuru cilt sorunlarına karşı etkilidir. Özellikle kış aylarında kuru yağsız ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasında yardımcı olmaktadır. Havuç suyu, cilde direk masaj yoluyla da uygulanmaktadır. Böylece üst sevide verim almak mümkün olacaktır. 

Kısaca; Havuç ve suyu, mesane, kolon, meme, akciğer ve meme kanserlerini engellediği bilimsel verilerle ispatlanmış, içerdiği protein sayesinde kemik yapısı için önem arz eder, aynı zamanda Kemik sağlığını koruduğu ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Düzenli bir şekilde havuç suyu tüketmek karaciğerde oluşan toksinlerin atılmasına ve toksin birikimini engeller. Demir ve oksijen birikimini artırır, kilo vermeye, kasların gelişmesine yardımcı olur.

Benzer Konular

Havuç Faydaları Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...