Hamilelikte Havuç

Hamilelikte Havuç

Hamilelikte havuç, tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Havuçta bulunan bazı vitamin ve mineraller sayesinde bebeğin ve annenin vücudu için gerekli olan bu ihtiyaçlarını bu meyveden karşılaması mümkündür.


Havuçta bulunan A vitamininin gebelikte faydaları

Havuçta bulunan A vitamini sebebiyle anne karnında ki bebeğin cilt, diş, gövde kemiklerinin düzgün bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacağı belirtilmiştir.  Ayrıca gebelik esnasında oluşan kabızlığı da giderdiği belirtilmektedir Ancak A vitamini içerdiği için havuç fazla tüketilmesi halinde vücutta depolanmasından dolayı bebeğin zarar görmesine yol açabilir. Günde bir tane havuç tüketmesi faydalı olur.

Havucun hamilelikte organlar üzerinde etkisi

Havuç kan yapıcı özelliği sebebiyle vücuda kuvvetlendirici etkisiyle katkı sağlar. Havuç mide ve bağırsağın hızlı çalışmasına yardımcı olurken; karaciğeri kuvvetlendirici etkisiyle önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca gebelik esnasında bulunan bağırsak problemlerine de oldukça faydalı olur. Havucu tüketemeyen hamile bayanların havuç suyunu tüketmesi de faydalıdır. İçerdiği A vitamini sayesinde karaciğeri kuvvetlendiren yapısı mevcutken; burada oluşan hasarları da tamir ettiği görülmüş. Ayrıca havuç gebelik esnasında oluşan yorgunluk gibi hislerin azalmasını sağlar ve idrarda bulunan ve tuzlar gibi zehirli gıdaların dışarı atılmasına katkı sağlar. 

Havucun hamilelikte cilde etkileri

Ayrıca havuç içerdiği vitaminler sebebiyle hamilelik sırasında oluşan ciltteki bozuklukların ve vitamin eksikliğinin giderilmesinde destek olur. Ayrıca göğüslerde bulunan ağrıların giderilmesine katkı sağlar. Havuç içerdiği vitaminler sayesinde damar sertliği gibi oluşan problemlerin giderilmesinde fayda sağlar.

Havucun gebelikte unutkanlık üzerinde etkisi

Ayrıca hamilelik esnasında oluşan unutkanlık gibi problemlerin giderilmesinde katkı sağlar havuç Alzheimer karşı önleyici bir bitkidir ve tedavi edici özelliği olarak da kullanılmaktadır. Gebelik esnasında oluşan unutkanlık gibi vitamin eksikliği nedeni ile kaynaklanan hastalığın tedavisini sağlar. Ayrıca hamilelik esnasında bulunan çarpıntıları ve kalp rahatsızlıklarına azaltmadaki etkisiyle tüketilmesi tavsiye edilir. Havuç suyunun önemli özelliği yemek borusu ve midede bulunan yanma gibi problemler ile gebelik esnasında bu problemlerin geçmesi için kullanılması tavsiye edilir. Hamilelikte mide yanması, mide ekşimesi gibi problemler yaşayan kişilerin havuç suyu veya havucu tüketmesi son derece sağlıklıdır. Ayrıca havuçta bulunan vitaminler sayesinde kanser gibi risklerin azaldığı kanıtlanmıştır. İçerdiği vitaminler sebebiyle antioksidan özelliği ile gebelik esnasında ki bu vitaminlerin karşılanmasına destek olur. Ancak her şeyin fazla olduğu gibi havucun da gebelik esnasında fazla tüketilmesinin sakıncaları olabilir. Bu sebepten dolayı günlük havuç tüketiminin bir öğün yapılması bebek ve anne sağlığı için önemlidir. Sürekli havuç tüketmek de vücuda gereksiz enerji ve vitamin deposu edeceği açısından bazı sakıncalara sebep olabilir.

Benzer Konular

Hamilelikte Havuç Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...