Guatr Nodül

Guatr Nodül

Guatr Nodül, tiroid bezi yalnızca 25 gram ağırlığında olmasına rağmen salgıladığı hormonlar ile büyüme ve gelişmede temel rol oynamaktadır. Tüm vücut fonksiyonlarının düzenleyicisi olarak da adlandırılır. Tiroid bezinin her ne sebeple olursa olsun patolojik büyümesine guatr denir. Ergenlik çağında ve hamilelikte tiroid bezi fizyolojik olarak büyüyebilmektedir ve bunlar hastalık olarak kabul edilmezler. Troid bezinin içinde normal dışı doku bulunmasına ise nodül denir. Hastada birden çok nodül mevcutsa buna Multinodüler guatr denir. Tiroid nodülleri tiroid bezi içinde oluşan ve bezin normal dokusuna benzemeyen leblebi veya ceviz büyüklüğünde olabilen anormal dokulardır. Nodüller için en önemli endişe konusu yüzde 5'lik kısmında tiroid kanseri olmasıdır. Nodüllerin yüzde 50'si tek nodül, yüzde 50'si çok nodül (multiple nodül) olarak bulunur. Tiroid sintigrafisi bulgularına göre nodüller soğuk, sıcak ya da ılıık olarak üçe ayrılır. Nodüllerin yüzde 70-80'i soğuk nodül, yüzde 10'unu sıcak nodül ve yüzde 16'sını ılık nodül oluşturur. Soğuk nodüllerde kanser oranı daha fazladır. Sıcak nodüllerde kanser oranı az olsa da kanser yine de olabilir.


Guatr Nodül Şikayet Ve Belirtileri;
  • Nodüler guatr olan hastaların çoğunda herhangi bir şikayet yoktur. 
  • Bazen boyunda şişlik olabilir.
  • Nodül içinde kanama olursa ağrı oluşabilir.
  • Nodül çok büyürse baskı yaparak nefes darlığı ve yemek yemede sıkıntı yapabilir.
Kanser Şüphesi Olanlar Hangi Nodüllerdir? 

Nodüller tedaviye rağmen hızla büyüyorsa, boyun bölgesinde lenf bezlerinde şişme varsa, çok sert ve yapışıksa, seste kalınlaşma varsa, soğuk ve tek nodülse tiroid kanseri yönünden şüphelenmek gerekir.

Nodüler Guatrı Olan Hastalarda Yapılan Tetkikler;
  • Tiroid iğne biyopsisi 
  • Tiroid ultrasonu 
  • Tiroid sintigrafisi ve 
  • Tiroid hormonlarının kanda bakılmasıdır.
Tiroid iğne biyopsisinin nodüler guatrlı tüm hastalara uygulanması gerekir. Nodüllerin yüzde 5'inde kanser şüphesi olduğundan ilk yapılacak tetkik ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Yapılması kolay, komplikasyonu olmayan bir işlemdir. Nodülden normal plastik şırınga ile aspirasyon yapılır. Ağrı yapmaz. Yeteri kadar parça gelmez ise biyopsi tekrarlanabilir.

Tiroid ultrasonu nodüllerin çapının daha iyi değerlendirilmesini veya ele gelmeyen küçük nodüllerin hesaplanmasında yararlıdır. Tedavinin takibinde de önemlidir. Tedaviyle nodül çapının küçülüp küçülmediği ultrason ile daha iyi öğrenilir. Doppler ultrason ile nodül kan akımının değerlendirilmesinin nodülün iyi veya kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verebilir. 

Tiroid sintigrafisi TSH düzeyi düşük olan hastalarda yapılır. Sıcak mı soğuk mu olduğunu anlamakta işe yarar bir tekniktir.

Tiroid hormonlarında Serbest T3, Serbest T4 ve TSH düzeylerini kanda bakılarak hastanın hormonlarında düşüklük veya yükseklik olup olmadığı (hipertiroidi veya hipotiroidi) anlaşılır.

Guatr Nodül Olan Hastalarda Tedavi;

Tedavinin nasıl yapılacağı konusunda nodülden yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisinin patoloji sonucu çok büyük önem taşır. Biyopsi patoloji sonucunda kanser veya kanser yönünden şüphe varsa hastada ameliyata karar verilir. Kanser olmayan iyi huylu nodüller de levotiroksin tedavisini yapılabildiği gibi ilaç vermeden sadece takip yapılabilir. Nodülün çapı 3 cm'den büyükse, gittikçe büyüyorsa, hızlı büyüme varsa, boyunda lenf bezleri varsa kanser riski arttığından cerrahi tedavi uygundur. Multinodüler guatr dediğimiz bir bezde birden fazla nodül olması durumunda yine önce biyopsi yapılır. Multinodüler guatr hastalarda seçilecek tedavi cerrahi tedavidir.

Benzer Konular

Guatr Nodül Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...