Genital Bölgede Siğil

Genital Bölgede Siğil

Genital bölgede siğil, erkekte ve kadında görülmesi mümkün olan ve papilloma virüslerinin yol açtığı bir durumdur. Genital bölge de ve çevresinde beliren bu siğillerin görünümü bir toplu iğnenin başı kadar olabilirken bazı durumlarda ise karnabahar görünümünde de meydana gelebilir. Boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen 5 cm çapında oluşabilirken bazen de çok ender kişilerde boyutları 15-20 cm çapına kadar büyüyebilir. Genitlal bölgede oluşan ve ağrısız bir semptom olan siğillerin en sakıncalı yanı bulaşıcı olmasıdır. Evli çiftlerden birinin genital bölgesinde siğil oluşması, diğer partnerde de görülebileceği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda bayanın ve erkeğin papilloma virüsü hakkında bilgi sahibi olmaları ve ilişkide bulundukları dönemlerde koruyucu kullanmaları gerekir.

Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bu siğiller çok eşlilik durumlarında daha çok görülmektedir. Birden fazla kişi ile ilişki yaşamış kişilerin çiftlerinde ve kendilerinde görülme olasılığı diğer kişilere göre daha fazladır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için örnek vermek gerekirse eğer birleşme  esnasında penisin vajinaya değmesi ile virüs direk vajinaya geçer ve bölgede üremeye başlar. Özellikle kadınlara bulaşma olanağı erkeklere oranla daha fazladır.

Belirtileri Nasıldır?

Genital bölgede siğiller kişiden kişiye bulaştığı zaman yaklaşık 2-5 aylık bir kuluçka evresine girerler. Özellikle kadınların genital bölgesin de ya da anüsün etrafında oluşan, büyüklükleri ile sayıları değişken olan siğiller, kitle oluşturması ile ilk belirtisini vermektedir. Belirtileri erkek de ve kadında farklı olan bu hastalık genel olarak erkeklerde belirti vermeden alanda belirme gösterebilir ve sinsice ilerleyebilir. Kadınlarda ise meydana gelmiş ve çok ufak olan genital siğiller bazen gözden kaçabilir. Ancak rahim ağzında kitleler oluşturur ve kendiliğinden alanda büyüme gösterebilir. Özellikle bayanların düzenli olarak gittikleri bir jinekolog muayene durumu varsa bu siğiller doktorun gözünden kaçmayacaktır.

Tanı Nasıl Konur?

Genital bölgede ki siğillerin kitleleri ve boyutları hastalığın tanısı için yeterli görülmektedir. Şayet doktorun gözünde bir şüpheli duruma rastlanılırsa eğer böyle durumlar için doktor direk biyopsi alınmasını isteyecektir ve alınan örnek laboratuvara gönderilecektir. Labaratuvar sonucuna göre siğilin tehlike olup olmadığı anlaşılır ve sonuç hastaya yalın bir dille anlatılır.

Tedavi Nasıldır?

Tedavi de asıl amaç nüksleri en aza indirip enfeksiyonu gidermektir. Aynı zamanda kitlelerin temizlenmesi ve bölgenin siğillerden arındırılması gerekir. Bunun için hastaya ilk olarak ilaç tedavisi önerilir ve ardından lokal tedavi uygulanır. Lokal tedavi olarak ise hastada ki büyük lezyonlarının dağlama yöntemi ile yakılıp yok edilmesi uygun görülür. Bunun için hastanın en az 20'li yaşlarda olması gerekir. Küçük siğiller için dağlama yöntemi doktor tarafından pek tercih edilmez. Bunun yerine likid hidrojen ile dondurulması uygun görülür.

Benzer Konular

Genital Bölgede Siğil Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...