Boğazda Balgam

Boğazda Balgam

Boğazda balgam, solunum organları tarafından salgılamakta olduğu oral yolla dışarı attığımız sünneti süresi var mıdır. Balgamın icerisinde ölü hücreler, mukus, toz, iltihap gibi maddeler bulunur. Tek başına belirli bir hastalık ifade etmez. Solunum yollarında herhangi bir sebeple oluşan balsam çeşitli renklerde veya yoğunlukta değil ise normal karşılanır. Ancak renginde veya yoğunluğunda farklılık varsa başka bir hastalığın habercisi olabilir.


Balgam belirtileri
Gri ve siyah tonlarda oluşan balgam sis ve dumana maruz kalmakla, yani hava kirliliğine maruz kalma sonucu meydana gelir. Solunum yolu enfeksiyonu, bronşit, üşütmeden kaynaklanan soğuk algınlığı gibi hastalıkları balgam olması muhtemeldir. Özellikle astım bronşitte çok fazla görülür. Balgamın rengi kırmızı olmuş ise akciğerlerde meydana gelen bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle zatürre, bronşit, tüberküloz gibi hastalıklardan meydana gelmiş olabilir. Kişide görülen balgamın rengi şeffaf ise astım hastalığının belirtisi olabilir. Bu balgam oldukça yapışkan bir haldedir ve miktarı oldukça fazladır. Sigara kullanan kişilerde de şeffaf renkli olabilir. Balgam görülen kişide kas ağrıları, mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Genellikle yeşil ve sarı renkte olan geniz akıntısı ile beraber gelen balgam; bademcik şişmesi, boğazda lekeler gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Ayrıca balgam burun ve kulak bölgesinde kaşıntı, denizde akıntı, hapşırma gibi problemlere neden olabilir.

Balgamın doğal  tedavisi
Boğazda balgam için doğal yöntemler kullanılabilir. Zencefil, meyan kökü, ısırgan otu balgama oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Balgam söktürücü gıdalar arasında üzüm pekmezi de yer alır. Ayrıca boğazdan balgam çöktürülmesi için tere kullanılması balgam söktürücü özelliğinden dolayı oldukça faydalıdır. Ayrıca öğütülmüş antep fıstığı ile birlikte bal karıştırılarak her gün bir kaşık tüketilmesi ile boğazda bulunan balgamda azalmalar gözlenir. Balgamın sökülmesi için kuru öksürüğün giderilmesi oldukça faydalıdır.
Boğazda balgam olduğu dönemlerde baharatlı ve acılı besinlerin tüketilmesi sakıncalı olur. Sıcak ve soğuk olan besinlerin bu dönemde tüketilmesi sıkıntı teşkil eder. Ayrıca sıcak içecek ve yiyecekler balgamın yoğunlaşıp, bakterilerin çoğalmasını neden olur. Boğazda balgam olduğu zaman tüketilen aşırı sıcak ve soğuk besinler başka hastalıklara da neden olabilir. Sıcak tüketilen besinler boğazda tahribat sorunu yaratır. Öncelikli olarak balgam sorunu yaşayan kişilerin tükettikleri yiyeceklerin ısı kontrollerini düzgün bir şekilde yapmaları gerekir.

Boğazda bulunan balgamın teşhisi ve tedavisi
Balgama neden olan etkenlerin araştırılması oldukça önemlidir. Hastada görülen balgam için gerekli testler ve incelemeler yapılır. Ayrıca balgamın renk ve yoğunluk durumuna bakmak balgamı ile ilgili hastalık için yapılacak testte önemli bir etkendir. Testlerin ardından gerekli teşhis konulur ve balgamın rengi yeşil, gri gibi tonlarda ise hastaya öncelikli olarak ekspektoran balgam söktürücü ilaç kullanılması tavsiye edilir. Hastanın sadece balgam söktürücü gibi ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkün değil ise yanında antibiyotik uygulaması yapılır. Hastada görülen balgamın rengi şeffaf  ise burada hastaya tükettiği suyu miktarını artırılması ve bitkisel yollarla tedaviye destek sağlaması tavsiye edilir. Ayrıca kuru öksürüğe neden olduğu için antibiyotik kullanması tavsiye edilir. Soğuk algınlığı için gerekli ilaç verilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanır. İki haftadan uzun süren balgam tedavisinde hastanın taze sebze ve meyve tüketerek ilaç tedavisine destek vermesi tavsiye edilir.

Benzer Konular

Boğazda Balgam Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...