Balgam

Balgam

Balgam, trake borusu aracılığıyla akciğerlere giden bir salgıdır. Buna aynı zamanda mukus denir. Balgamın oluşma nedeni trake borusuna kaçmış toz gibi zerreciklerin balgama yapıştırılması ve dışarıya atılması içindir. Trakede bulunan iki grup hücreden goblet hücresi balgamı üretir. Goblet hücrelerinin yanındaki tüycüklerin olduğu silia hücrelerde tek yönde hareket ederek bu balgamın dışarıya atılmasını sağlar. Balgam normalde sudan oluşur ve ve rengi saydamdır. Ancak vücuttaki hastalıkların etkisiyle balgamın iltihaplı hale gelmesi yapısını ve rengini değişime uğratır. Özellikle zatürre, bronşial astım, bronşit gibi akciğerleri etkileyen hastalıklarda balgam yoğunluğu arttığı gibi, rengi de koyulaşır. Koyulaşan balgam silia hücreleri tarafından dışarıya atılmakta zorlanır. Eğer balgamın atılmasında bu sorun yaşanırsa, kişide öksürük başlayarak balgam atılmaya çalışılır. Bu durumda kişiye uygulanan ilaç tedavisinde amaç balgamın yoğunluğunun azaltılmasıdır. Bu tedavi sürecinde alınan sıvı miktarının arttırılması da, balgamın yoğunluğunu azaltan önemli bir etkendir.


Balgam çeşitleri nelerdir?

Sümüksü balgam: Bu tür balgam pelte görünümde, üzeri köpüklü ve berrak renkte olur. Kişide müzmin bronşit olduğunda, bu iltihap oluşturmadığı zaman genellikle bu türde balgam oluşur.

Sümüksü ve cerahatli balgam: Bu balgamın sümüksü ve cerahat içeren bir yapısı olur. Normalden bulanık olan bir rengi olur. En fazla görülen balgam türü budur. Bronşit hastalığı iltihaplanma etkisi gösterdiğinde görülen bu balgam kişinin tedaviye alınması gerektiğini gösterir.

Cerahatli balgam: Bu aşamadaki balgamın hemen hemen tamamı cerahat içerir. Vücuttaki mikrobun türüne bağlı olarak balgamın rengi sarı ve yeşil tonlarında olur. Özellikle verem, zatürre, bronşların genişlemesi, müzmin bronşit gibi rahtsızlıklarda cerahatli balgam görülür. Bronşit hastalığı olursa yumuşak kıvamda, köpüklü balgam oluşurken, zatürre hastalığında rengi koyu olan, yer yer kanlı görülen balgam oluşur.

Kanlı balgam: Bu balgam türü hastalarda akciğer kanseri olduğunda, boğmaca, verem, bronşit gibi hastalıklarda ortaya çıkar. Eğer rengi pembe, köpüklü ve sulu olan balgamla beraber hastada nefes alma zorluğu yaşanırsa ve akciğerde su toplanmışsa bu kalp hastalıklarına, balgamın miktarında artış oluyorsa bronşlarda genişleme ya da verem hastalığı düşünülmelidir.

Siyah, gri renkte balgam: Bu türdeki balgam kişinin kirli hava soluması neticesinde oluşur. Daha çok kömür madeni çalışanlarında böyle balgam çıkarılır. Vücuda giren siyah toz zerrecikleri balgamla dışarıya atılmaya çalışılır.

Yalancı balgam: Buna yalancı balgam denmesi burundan, boğazdan, mide ya da sinüslerden gelen sümüksü kıvamda olan salgının balgam olarak görülmesinden kaynaklanır. Yapısı balgamı andırdığı için yalancı balgam denir. Ancak balgam akciğerlerden ve bronşlardan öksürükle birlikte gelen bir salgıdır.

Balgamın yoğunluğunu azaltan ilaçlar nasıl etki eder?

Balgam yapısı yoğunlaştığında kullanılan ilaçların etken maddesi asetil sisteindir. İlaçların kullanımı genellikle suyun içinde eritilerek olur. Bunlar tablet ya da toz halindedir. İlaçların mukolitik özelliği vardır. Bunlar balgamın daha akışkan olmasını sağlar. Ayrıca ekspektoran özellikte olurlar. Bu sayede silia hücrelerinin daha aktif olmasına yardımcı olurlar. Antioksidan özellikleri nedeniyle de, vücuttaki zararlı radikalleri yakalar, onları etkisizleştirmeye çalışırlar. İlaçların bu etkileri genel olarak vücut sağlığını korumada etkilidir. Etken maddesi olan asetil sistein vücutta gluatyona dönüşür. Bu balgamın sitoprotektif özelliğidir.

Balgamın tehlikeli olduğu durumlar

Vücudun balgam atması belli oranlarda normal kabul edilir. Ancak çıkarılan balgamın sürekli olarak artması, renginin değişmesi, bunlara eşlik eden solunum zorluğunun olması, halsizlik çekilmesi, gece terlemesi gibi belirtiler olursa, balgamın bir sinyal olduğu kabul edilir. Tek başına hastalık olarak kabul edilmeyen balgam bu durumlarda hastalığın bir göstergesi olarak kabul edilir. Vücutta gelişen bir enfeksiyonun varlığı dikkate alınmalıdır. Kanlı balgam olduğu takdirde, kişinin hemen bir doktor kontrolüne gitmesi ve gerekli tetkiklerin yapılarak bunun sebebi belirlenmelidir.

Benzer Konular

Balgam Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...