Balgam Nasıl Atılır

Balgam Nasıl Atılır

Balgam Nasıl Atılır, balgam özellikle vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında faydalı olan bir çeşit salgıdır. Balgam çoğunlukla kişide öksürüğe neden olmaktadır. Aslında balgamın dışarıya atılması da genellikle öksürükle gerçekleşmektedir. Fakat balgam çıkarma sürecini hızlandırmak ve kolayca sökülerek balgamın dışarıya atılmasını sağlamak için ilaçlara ve şifalı bitkileri kullanmak faydalı olmaktadır. Balgam genellikle akciğerleri mesken tutmaktadır. Hatta nefes alırken zorlanırsınız ve göğsünüzden hırıltılı bir ses çıkar. Mutlaka balgamı dışarı atmak için öksürme egzersizleri yapılmalıdır. Çünkü öksürük balgamın dışarıya atılmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak çıkarılan balgamın tekrar yutulmaması gerekmektedir.


Balgamı Kolaylıkla Dışarı Atmak İçin Bitkisel Seçenekler Nelerdir?
  • Kekik, içermiş olduğu maddeler sayesinde kullanan kişilerin boğazlarını hem yumuşatır hem de temizlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca kekiği kaynattıktan sonra elde ettiğiniz çayı aynı zamanda gargara olarak da kullanabilirsiniz. Burada önemli olan ise kekik çayını mutlaka taze olarak tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca balgam atılmasında faydalıdır.
  • Ihlamur, genellikle en sık olarak kış aylarında tüketilen ıhlamur özellikle grip hastalığının etkisinin azalmasına ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olduğu için sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca ıhlamur çiçeği ve yapraklarıyla beraber kaynatılması daha faydalıdır. 
  • Nane, kekik gibi nanede tüketildiği zaman boğazı fazlasıyla rahatlatan bitkilerin içerisinde yerini almaktadır. Nane çayı tüketimi dışında nane yağını da hem göğüs bölgenizi hem de boğaz bölgenize masaj yaparak uyguladığınız zaman rahatlamanızı sağlayacaktır. Nane çayı hazırladıktan sonra buharını solumanız nefes yollarınızın rahatlamasında faydalıdır. Boğazı rahatlattığı için balgamın kolaylıkla öksürükle beraber dışarı atılmasında çok yararı bulunmaktadır. 
  • Ballı Limonlu Su, bu muhteşem üçlü karışım özellikle kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için sık olarak tüketilmektedir. Bunun dışında bu karışım öksürüğün geçmesine faydalı iken aynı zamanda balgamın dışarıya atılmasında da oldukça etkili olmaktadır.
  • Kuşburnu Çayı, eski zamanlardan bugüne kadar kışın meydana gelen hastalıklardan en iyi koruyucu olan çaylardan birisidir. Önceden kuşburnu çayı saatlerce kaynatıldığı için kırmızı bir renk alırdı, fakat son zamanlarda yalnızca 5 dakika kaynatılması önerilmektedir. Kuşburnu çayı öksürüğe ve balgamın atılmasında faydalı olan bir çaydır.
Balgam Çıkarmak İçin Doğal Tedavi Yolları, balgamın atılması için mutlaka bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Bunun dışında soğuk içeceklerden uzak durulmalı, alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalı, işlenmiş olan gıdalardan ve aşırı şekerli ürünlerden de özellikle uzak durulmasına dikkat edilmelidir. Balgam atmak için pek çok doğal tedavi teknikleri bulunmaktadır. 
  • Keçi Boynuzu, beş su bardağı kadar suyun içerisine 5-6 adet keçi boynuzunu koyarak kaynatalım ve bu kürü yaklaşık 21 gün kullanmaya özen gösterelim. Keçi boynuzu akciğerlerde birikmiş olan balgamın sökülerek atılmasında çok yararlıdır.
  • Ebe Gümeci, kaynamış olan suyun içerisine ebe gümeci atılır ve kapağını kapattıktan sonra 5 saat kadar bekletilmelidir. Süzdükten sonra bu karışımı aç karnına birkaç gün içilmelidir. Bu karışım balgamın dışarı atılmasında faydalıdır.
  • Elma Çayı, bir litre suyun içerisine bir adet elmayı kabuklarıyla beraber ince dilimler halinde hazırladıktan sonra haşlayın. Mutlaka elma çayını sıcak ve taze olarak tüketmeye özen gösterin. Elma kabukları ile birlikte hazırlanan elma çayı göğsünüzü yumuşatırken, aynı zamanda balgamın sökülerek dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır. 
  • Meyan Kökü, ilk önce meyan kökünü toz şekline getirelim. Daha sonra kaynamış olan suyun içerisine toz haline getirilen meyan kökünden bir tatlı kaşığı atarak demlenmeye bırakalım. Hazırladığınız karışımı yudumlayarak 3-4 defa için, bu arada göğsünüzün yumuşadığını hissedeceksiniz. Bu sayede balgamı daha kolay çıkarabilirsiniz.
  • Elmalı Karışım, bir litre ılık suyun içerisine üç adet elmanın çekirdeklerini aldıktan sonra 5-6 parçaya bölelim ve kabuklarını soymadan atalım. Daha sonra içine zerdeçal, tarçın ve zencefilden yarım çorba kaşığı kadar ekleyelim, birkaç adet karanfil ekledikten sonra ocağın üzerinde kaynamaya bırakalım. Karışıma bir miktar şeker ekleyelim ve on dakika daha kaynatalım. Düzenli günlük kullanımla 2,5 ay devam edelim. Bu karışım özellikle öksürüğe iyi gelirken balgam çıkarılmasında da çok faydalı olan karışımlardan birisidir.

Benzer Konular

Balgam Nasıl Atılır Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...